Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/dvoum...
Haha,takze se to nejvic mozna siri vzduchem,tak to proto ty rousky nepomahaji,asi bychom doma nemeli ani vetrat...no zadne prekvapeni,byl by to prvni virus,ktery by se vzduch nesiril,takze ted nam naridi ty rousky i venku??? 🙈🙉🙊
@marcicek84 o tom uz psala who, ze se potvrdil prenos aerosoly. Neznamena to rousky venku, ale zejmena uvnitr, pokud neni mistnost vetrana, virus se rozptyli ve vzduchu. Rousko se protlaci mensi mnozstvi viru tam i zpet. Snizi to, ale nevylouci.
Uz v cine o tom spekulovali, kdyz zjistili, ze se nakazili spolucestujjci nakazeneho sedici v autobuse na ruznych mistech, nejen vedle sedici + se nakazili ti, co nastoupili po vystoupeni nakazeneho, a to az v case kolem 15min. Bylo to v zacatcich, kdyz se nevedelo skoro nic.
vkladal to tad nekdo? nevsimla jsrm si
co rikate?
https://science.sciencemag.org/content/early/20...
@marcicek84 K tomu Flegrovi a dezinformacím, nemám teď čas to projít všechno, ale jako první mě praštilo do očí toto: Fakta: Nemocniční kapacity představují celkově desetitisíce lůžek, vyčerpány nejsou. Motolská nemocnice hlásí volné covid kapacity z 87 %. Motol aktuálně omezuje plánované operace a třeba v Uherském Hradišti se děje to samé.
Nebo toto:
Dezinformace: "Jsem si jistý, že přes tisíc nakažených za den bude dříve než v pátek 5. 9.". Předpověděl Flegr 3. 9.
Fakta: Přes tisíc nakažených bylo 8. 9.
5.9. a 6.9. byl víkend a to se testuje vždy méně.
@hojda u malych cisel nejsou videt ty rozdily,jako u tech velkych,proste toho pana nelze brat vazne...
@meesha ale ten Flegr je opravdu s temi odhady uz davno dost mimo...to nemusis brat jen z toho webu,to si dohledas i sama,ze mu to o nevychazi,asi chce jen desit lidi...
@marcicek84 o tom jsme se uz bavily, problem je v tom, ze on rikal “pokud neprijmeme opatreni”. Z toho srpna mu hodne veci klaplo, bohuzel. Dokonce sem nekdo daval i screeny z te doby, mozna bys to dohledala. V dobe, kdy predpovidal 4000/den, tu bylo 3500/den, treba. Nebyl uplne mimo. Jina vec je, ze se asi mylil v tech mutacich, tak rychle tenhle virus nemutuje a ten kmen co tu mame je prakticky totozny s tim jarni
@marcicek84 desit lidi nechce, on si to psal “pro sebe “ na fb, novinari ho parkrat nekam pozvali, ja o nem neco naposledy slysela tak na zacatku zari, tak nevim proc by mel byt “davno” vedle, nevim, ze bylo neco aktualnejsiho
Mimochodem, co si treba
, pamatuju, tak predikoval zavreni skol od rijna, no, tak to mame od 5. 10. Atd...
Na tom neni nic k vydeseni, ale musime si proste uvedomit, ze neco se delat musi, bouzel
@meesha on ma predpovedi mnoho a od zari jsou jaksi vsechny vedle...takze treba si najit asi jineho odbornika,kterym postrasit lidi...
@marcicek84 sem nejaky novejsi hod, pls, ja nic v posledni dobe nepotkala, rada si poctu a porovnam
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kdyz-se-ne...
takze ono vlastnw pujdeme mozna cestou "nepovinneho ockovani" typu..stale je malo ockovanych lidi..opatteni zustavaji...a tak dloujo dokud se nenaplni minimalni pocet?nebo co tim chtel basnik rici..
@marketka_m mas nejakou jinou rychlou cestu? Je to pochopitelny (jasne kazdy to bude hazet na to, ze je to jeho byznys).
Ja si myslim, ze bych nebyla takovy optimista, ze se to vakcinoi vyresi, tak, jak se oˇto prezentuje, protoze spousta lidi nema duveru k tak rychle vakcine a naockovat se neda. Ja jsem hodne provax, ale tady to chapu.
Mas asi tri moznosti: vakcinu, testy rychle levne a pro kazdeho nebo lek (a s tim to vypada blede, rozhodne bledeji nez s vakcinoi)
Tipuju, ze to bude kombinace hlavne prvnich dvou.
Jinak paápá zivote bez opatreni, bude to jako ted
Mimochodem, zase ta cina, tam v cervenci naockovali v tichosti 350 000 lidi nevyzkousenou (!)vakcinou. Prioritne statnich zamestnancu. Tomu rikam jizda, br
@meesha lide se daji naockovat..staci jim pohrozit rouskama dozivotne🙂 a to jestli to vakcinace "vyresi" poznas jak?vsak si statistiku pisou na hore..podle potreb..vsak ty kauzy kolika lide. prisla sms ze jsou pozitivni a na testech nebyli...kolrm znam minimalne 5..
@marketka_m a tak to je trochu paranoidni 😉 jako ze stat se proti nam spiknul a jedna pani povidala. Kazda statistika pocita s odchylkou a dost vypovidajici je pocet umrti a hospitalizaci, kdyz na to prijde.
Nemyslim si, ze by se jim melo hrozit, ale jasne vysvetlit i fungovani te vakciny (myslim ted treba: je to na principu ockovani na to a to, pouziva se to leta, jen je tam jiny protein) a vysvetlovat by meli odbornici a ne zubari. Ja jsem prave slysela cosi o genovych vakcinach, nove principy a toho bych se asi ja osobne bala. Ale tech informaci je zatim fakt malo. Aktivne je nevyhledavam
@marketka_m to je tak strašně směšný... I kdyby to myslel 100x dobře, i kdyby to měl výborně odůvodněný, stejně si vždycky vzpomenu na tu firmu jeho dcery, která distribuuje vakcíny 😝 jinak pro srovnání - Tegnell : https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/xP1evQ/teg.... "vakcína není totální řešeni" ( pandemie)
@odula ty jo, tim nevladnu 😀 kde najdu v telefonu prekladac 😱 si to pozdeji prectu na pc
Nemuzes tak shrnout do jedne vety co tam je ? 🙈
Kdyz tech moznosti moc neni 🤷🏾♂️ A Prymula je epidemiolog a vakcinolog, to je tezke (A to mam proti nemu milion vyhrad, ale jinych nez stret zajmu). A ona muze distribuovat ledacos, ale tady na tom se moc nenapakujes. Vakcina za babku, pulku hradi EU, to nebude vetsi balik nez bezna zakazka na stavbu par km dalnice. 😀
@meesha tak naockovat by se meli predevsim vsichni rizikovi,kriticka infrastruktura,ucitele a pak ti,kterych se tato situace dotyka ekonomicky,na nikoho jineho spolehat nejde...ale jestli je clovek ekojokicky postizeny a ceka na tech 60 procent ostatnich,je blazen,ani omezeni cestovani lidi k dobrovolne vakcinaci nedonuti (a to taky nebude vecne),takze na to jim **** bily tesak...
@marketka_m ani rousky dozivotne neni takova hrozba,proste je lide prestanou nosit,oni sr tim unavi a kazda dalsi vlna,nad tim vic a vic mavnou rukou,rizikobych je kolem 3 mil.k tomu nejaka kroticka infrastruktura,ucitele a hold museji se pridat ti,kterych se to dotyka ekonomicky,ostatni nemaji motivaci a ani duvod tak cinit...
https://www.petice.com/oteveny_dopis_leka_vlad_... tak už to má 48 tis. podpisů, 12 tis. podpisů za 24 h... to jede...

@anina32 To chápu, i se zmiňuju v příspěvku, že ne všichni mají na to zařízení, ale je škoda, že ti, co mohou se nezapojují.