Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
Tak jenom informace ke školám pro IZS.... Pracuji ve velké FN, ve velkém městě. Školu pro IZS máme asi deset minut od domu. Syn tam nechodil a chodit nebude. Prý nejsou schopni zajistit každému dítěti připojení na online výuku a eventuální pomoc. Určitě rozhodování ovlivňuje i cizí prostředí pro děti, jiný systém výuky, neznámé učitelky. Můj syn je velký introvert a tohle by pro něj bylo velké sousto.... Jinak jsem za dobu Covidu neměla OCR, ani manžel. Placame to spolu, bez pomoci babiček
v Británii už se po očkování ani nebude čekat pro případ alergické reakce. https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/brito....
(REPOST)
Nejvíce nakažených na milion. ČR má za minulý týden nejhorší čísla na světě.“ (Mladá Fronta Dnes 4. 1. 2020)
Ve článku evidují „rekordních“ 932 nakažených na milión obyvatel. To znamená 93 na 100 000, 9,3 na 10 000, a tedy 0,9 na 1000 obyvatel. Tedy v městě s 10 000 občany je nakaženo devět z nich.
Takže pane šéfredaktore Plesle, tady máte správný titulek: „Přestože momentálně vedeme v počtu nakažených covidem-19 ve světě, stále to vychází na jednu osobu z tisíce.“
Další příklad:
„Krematorium Ostrava nestíhá zpopelnit všechny zemřelé, jejich počet kvůli koronaviru narůstá.“ (Lidové noviny 4. 1. 2021)
Teprve po dočtení prvního odstavce se dozvíme to podstatné: „V Ostravě je jediné krematorium v kraji, který je jedním z nejlidnatějších regionů České republiky.“
Kdo chce, snadno zjistí, že v Moravskoslezském kraji žije 1,2 milionu občanů, zatímco v sousedním Olomouckém kraji, (kde mají taky jediné krematorium), žije 632,000 občanů. Tam vše stíhají. O tom, že krematoria nejsou alikvotně umístěna dle počtu občanů, nenajdete v článku ani slovo.
Takže pane šéfredaktore Léko, tady máte správný titulek: „Zpomalení při zpopelňování zemřelých v Ostravě odhalilo, že v regionu (oproti ostatním) chybějí krematoria.“
Další příklad:
Ve všech novinách: „Země se stále drží v pátém, tedy nejhorším stupni PES.“
Když se podíváte na stránky MZ ČR, tak zjistíte, že se ke dnešku covidem-19 nakazilo 746 714 občanů, tedy 7 % populace, a že dnes (4. 1. 2021) je 119 561 občanů aktivně nakažených. Jedná se tedy o 1 % nakažených z celé populace (rozumí se jedno procento, tedy jeden ze sta lidí). Dále tamtéž zjistíte, že ke dnešku (4. 1. 2021) zemřelo 12 070 lidí, tedy 0,1 % (rozumí se jeden člověk z tisíce). Když dělíme počet nakažených covidem-19 počtem zemřelých, tak šance, že někdo nakažený CoV zemře, je 1,6 %.
Takže dámy a pánové, kteří toto šíříte, tady máte správný titulek: „Přestože jsme v nejhorším stupni PES, je úmrtnost nakažených stále pod 2 %.“
Vybral jsem pouze dva deníky, považované za „seriózní“. Ve všech ostatních mediích to ale není o nic lepší, o televizním zpravodajství vůbec nemluvě.
A co se týče politiků, tak si stačí poslechnout vystupování odborníků, střídajících se ministrů a dnes samozvaného „hlavního vakcinologa“ A. Babiše – každodenně s urputnou análností taktizují, modifikují vyhlášky tak, že ze všeho zbývá kočkoPES.
Jako lékař se ptám:
Kolik lidí zemřelo a zemře následkem mediální a vládní hysterie?
Jsme svědky rekordního nárůstu úzkosti a deprese, což zhoršuje všechny rizikové faktory pro tzv. „rychlé“ smrti, jako jsou mozkové mrtvice a srdeční infarkty.
Počet sebevražd se ztrojnásobil (9. 11. 2020 Medical Tribune).
Dále je tu omezení lékařské péče „běžných“ nemocí, jako je cukrovka, zvýšený krevní tlak atd.
Dále je tu odložení předem objednané péče, například vybavení ortézy či operace kyčle, takže pacienti žijí dál v bolestech.
Dále jsou tu poškození dětí, které jsou ponořeny do toxického prostředí digitální výuky na dálku, omezení příjmů matek, které s nimi musí zůstávat doma, a rozklad podnikatelského prostředí a všeho s tím spojeného.
Netvrdím, že se nemáme epidemii věnovat. Ale pánové a dámy, takhle ne.
MUDr. Martin J. Stránský, MD FACP
Asistentní klinický profesor neurologie, Yale
Ředitel, Poliklinika Na Národní
@marge_s hodně blbá řečnická otázka, je to jeden z řad doktorů tak v té nemocnici asi je .... nebo ne? můžeš si vygooglit jeho ordinační hodiny a objednat se a poptat se ho proč tohle napsal
@marketka_m ano, jiste sedi v ambulanci, ze. v ambulancich se nic zatim (!) nedeje. (naopak, co pozoruji, vsude dostavam terminy drive, protoze se lidi boji chodit na kontroly. )
Marketko, ty se porad snazis najit materialy proc situaci neni zla. Je zla. Ó, jak ja bych si prala, aby mel pravdu. Ale smula. Obcas se holt najde nejaky bambula, nedovzdelanec nebo nekdo, kdo ma potrebu se zviditelnit a jit proti proudu. To, ze ma nekdo titul neznamena, ze ma pravdu. Co ja vim, treba chce zase kandidovat na prezidenta, senatora nebo tak neco.
ja se ho fakt ptat nebudu :D Napsal, co napsal, jeho pohnutky jsou mi jedno, ale stve me, ze pak zivi pochybnosti takovych lidi, jako jsi treba ty (coz neber ve zlem, rekneme: tve nazorove orientace)
@marge_s a zase znova nerikam ze covid neexistuje..nerika. ze ho nemame brat vazne..ale nektere veci v mediich prezentovany mohou byt jinak..vsak sama posuz jeho komentar ze on zas tak od veci neni..sam na konci tvrdi ze je treba to brat vazne ale ne takto jak se to deje..
uz je to tady
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dnes-otevrem...
prozatim priprava..pristi tyden ocekAvam realitu
@marketka_m Od toho mame vlastni mozky, abychom si ty informace z medii dokazali prebrat. Sledovat ta, ktera jsou zalozena na faktech. Btw, ja teda zadnou medialni hysterii nevidim. je hezky, ze kritizuje, ze kvuli covidu je omezena pece, ale za to nemuzou media, ale covid, ze. Mozna media strasi malo, protoze na jakoukoliv prevenci a opatrnost pulka lidi dlabe.
@marketka_m pan doktor to napsal moc hezky,ro jen nekteri zase chteji prudit,protoze nesnesou jiny nazor,jen se divim proc nepleveki tu svou verejnou skupinku,asi jim tam tez chcipl PES...
@marketka_m díky za takový článek, konečně zas jednou inteligentní pohled na věc. K čertu už s tou hysterií.
A je tady demonstrace,ucast hojna,protesty zacinaji silit.... https://www.novinky.cz/domaci/clanek/iniciativa...
@marge_s kolik tech tvych odchodu s velkou popmpou a opetovnych navratu jeste musime zazit,to mi pripomina nesmrtelnou tetu...🙈🙉🙊
Nemusím na hory, mám svůj soukromý kopec. To je lepší řešení,než se mačkat mezi tisícovkou prskajicich pitomcu. Jako sory, ale pak ať se nediví, že jsme stále zavření.
Všiml si někdo, že po prodělání covidu mívají problém i děti? Uz několik desítek děti bylo hospitalizováno se zánětlivým onemocněním. Nikdo neví,jaké budou mít následky v budoucnu. Takže jo, co na tom,že zemřou stáří a nemocní. Pro mě je to smutné. Ale ještě větší průser je,že se to týká i deti.
Uz se uvazuje o zakazu vychazeni nad urcity pocet km https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pustit-nav... asi to tem bobarum poradne nekdo musel zavidet
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/sklenicka-... jj,uz jim dochazu,ze ty skoly nemuzou byt zavrene neporad?
@marcicek84 Někteří by s tím dle ankety pod článkem nadšeně souhlasili, nechápu.
@holubinka tech 26 procent myslis,to je mensina,tak co se citi byt ohozena chce byt chranena za kazdou cenu

Tak hlavne nebyt ten jeden z milionu,ktery muze mit alergickou reakci https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/brito...