Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
@marcicek84 nj.nevim zda si spozorovala ale ceny v potravinach rostou...ano jsou to koruna dve..mouka.mleko..atd..abychom se tak rychle nekaapli...a budou zvysovat ceny dal...ale vyplaty budou klesat...nj..uz to tak vypada
@hojda
@marge_s Klid, jestli se chcete pobavit, jak může vypadat klika, tak vám popíšu své ráno a hned vás přejdou chmury... Mám jediné dítě které zatím může do školy a vozím ho do centra, protože jsem sjela brzdy tak jsem na plech včera odvezla auto do servisu, ráno jsem si půjčila auto, ujela jsem dva kilometry a kolo v háji, hezky jsem si to prorachtala po ráfku ke kraji, potíž nastala když sice rezerva v půjčeném autě je, ale v kufru, který nejde otevřít. Tak jsem v 6:40 stála uprostřed země nikoho, s prázdným kolem, dítětem které do všeho kecalo a žhavením drátu kdo mě půjde zachránit...
Takže mě už covid fakt rozházet nemůže, úsměv na rtech, nové tabletky a pozitivně do dalších dní 😎
@marcicek84 Jestli jsi to četla, tak mutuje i díky tomu,že se může tak dobře šířit. Jiné nemoci nám zahlcují zdravotnictví, tak že jede v krizovém režimu? To jsem si tedy nevšimla.
@hojda šíří se jedna zveličená nemoc o které se informuje až příliš poslední rok, nic jiného neexistuje, jen koronavirus. Má to negativní vliv nejen na psychiku dospělých, ale i na psychiku dětí, degradaci vzdělání a dalších věcí, teď když půjde nějaká maminka do PPP, tak ti garantuju, že poběží odklady jak na běžícím pásu, protože bych chtěla vidět, kterého dítěte se toto psychicky nedotýká...všech a bohužel i v těch školkách už jsou na tom ty děti bity, protože z nich vyrostou mají asociálové, protože budou zvykle se izolovat, nikam nechodit a jen si mýt ruce...
Tyto rány se ani po zvládnutí pandemie už nezacelí, už to ani nejde nazvat bohulibě, je to prostě hnus, zachraňujeme životy menšiny na úkor životů většiny a budoucí generace daňových poplatníků, to je sebezničující proces s hodně špatným koncem...
@marcicek84 technicka: uz ted jsou nemocnice narvane k prasknuti, o zdravotni peci necovid nemuze byt rec. Pres opatreni, byt jsou nedusledna. Jake mas pro to reseni? Fakt by me to zajimalo. Nechat ty lidi umrit doma a tvarit se jakoze neexistuji? Nebo je svazet do nejake haluzny, kde bude par zdravotniku, kteri ty lidi jen tak rano proberou kdo prezil a kdo ne. Kam s nimi? 🤷🏾♂️
@marge_s však oni to už mají vymyšlené, udělali pro to vojenskou nemocnici a ta leží ladem...
Ale a jeste jedna technicka, tech lidi je aktualne pres 6 000, polni daji 500, at nezeru 1000, kam s tim zbytkem. 🤷🏾♂️ Nebo v tom mas to, ze ty prenytky budou rychlejc umirat, tak se to bude rychleji vyprazdnovat. Mas na to model?
@marge_s kterých, ti jsou přece v nemocnici...tak víš co těch polních nemocnic jde nastavět i více...
@marcicek84 On není problém s tím že by nebylo možné stavět polní nemocnice, bohužel už kolik týdnů stojí jedna a ani do ní není personál a zvedá se nemocnost u zdravotníků, to je problém... A asi nikdo z nás, ani z těch co k tomuto všemu máme výhrady, nechce koukat doma na prarodiče jak se v křeči dusí, zatím co na 112 hládí nezavěšujte jste v pořadí, před vámi je 1582 klientů...😉 😂
@marcicek84 co nebo kdo jsou v nemocnici? A smim se zeptat, co krematoria? Navysis jim emisni limity jeste vic a dal? Uz ted nestihaji.
@gramar tak ji nejde o to aby tam byli zdravotnici, ja jsem se ji ptala, kam bude posilat ty lidi umirat. Na to na 100 lidi staci dva zaviraci pytlu. Takovych "nemocnic" muze postavit treba deset a sila se vzdycky najde.Ji to nevadi, jeji rodice to pry berou "ze to tak ma byt"
@marge_s Tak i já mám prarodiče co to berou "sportovně", na druhou stranu bych byla ráda aby jednou, až to přijde mohli odejít pokud možno bezbolestně a v klidu. Ne na samotce v křečích... A to mě asi těžko může někdo považovat za zastánce současné situace, očkování a vládních opatření...
@gramar verim, nicmene marci rikala, ze se kvuli nim nehodla ani testovat, ani respiratorovat (pokud si pamatuju na tu vanocni debatu), ze kdyby neco, tak vi, ze to "berou sportovne". A ze by se ji nedotklo ani to, kdyby jim to prinesla ona, protoze chripku taky neresili. Tak to na mne pusobilo tak, ze by ji to neva. Ovsem, muzu se myslit. Nicmene ostatnim to preje, tak nevim, co je horsi, prat to ostatnim a svym rodicum ne nebo jsou ji putna vsichni: to uz mas fuk.
Btw, mne to uduseni odjakziva prislo jako jedna z nejhorsich smrti. Navic o samote. Chci svoji vysnenou rychlou embolii nebo tak neco
@marketa11112 Jen aby jim opravdu vysvětlili že brzda plyn je na hovno už dlouho a ne že zase budeme hasit ohníček v okamžiku kdy už bude vesnice v plamenech...
Nějaké nápady na to jak vytvořit (home made) výukové pomůcky, které budou i zábavné, protože mám dojem že budu muset změnit přístup, jinak budou děti duté jak bambus a jestli doma zůstane i ten třetí, budu to muset pojmout obšírněji 😂
@gramar hele, manzel prave mluvil s nasim znamym imunologem. pry jsme totalne v hajzlu. ta mutace z anglie nas pry zkosi. problem je pry ten, ze zanechava neurologicke nasledky, lide po prodelani maji vypadky pameti a jsou tak zvane mimo. obavaji se hlavne nasledku dlouhdobych, pry to vypada na velky pruser. ma na starost nekolik desitek lidi po prodelanem covidu, sleduji je a sepisuji nasledky. pry uz ted se vi, ze na podzim budeme v haji. pry pristup ke covidu u nas je silenej, okolni staty na tom pry budou lepe. nevim, co si o tom myslet. ale zatim vse, co nam rekl, platilo.
@marketa11112 btw, ja naprosto fascinovane sleduju, jak se vsichni (mysleno evropske staty) snazi, aby se naockovalo do brezna/dubna, nez bude ta mutace prevazovat, vsude se snazi brzdit co to da, ale u nas se mluvi o tom, ze ve ctyrce budou kuturni a sportovni akce. Jsem z toho docela paf. Vubec si to nepripousti. A pry je nekolik mesicu na pripravu. Klidek, pohoda. 80+ prioritni terminy na cerven...no stres
@marge_s no, pry ockovani je nase priorita. 🙂. a zasoby vakciny nikde. zpozdene dodavky. dnes jsem ale zahledla mapu - nejvice vakcin je kde? v praze. jsem schopna to i trosku pochopit, ale stvou me, to zase jo.
@marketa11112 asi zkusim, jestli by nebyla vakcina na aliexpressu. Nebo, ze by ebay? :/ sice v Praze jsem, ale to nic neznamena :/
Vcera rikali v tom ocko centrum v brne, ze spocitali, ze za kazdy den, kdy nenaockuji 5000 lidi znamena, ze dalsich sedm lidi zemre. Ale my jedeme na pohodu.
@gramar co myslis, ze u toho plkani delam, laminuju, rezu a stahuju materialy, protoze jsem usoudila, ze krome zakladky zacnu suplovat minimalne dalsi rok i hudebku. Ty deti mi zatim neadekvatne zestarnou. Zacinat s nastrojem o dva roky pozdeji je na prd.
Pro zakladku, co treba tohle, znas? https://eschovka.cz/product/?pid=849
@marge_s No tak hudebku já suplovat nemůžu, to by bylo bezpečnější kdybych se dala na výuku jaderné fyziky 😂
No já začínám stahovat vše co se na netu dá dohledat a vrhnu se na tvoření... Hlavně budu to muset vymyslet tak aby to bylo formou přijatelné pro všechny, takže "pexeso" na Přemyslovce, tabulky na násobilku, kartičky na slovíčka od první do šestý třídy... Prostě pojedeme všichni všechno, protože pokud bych chtěla učit každého to jeho, tak má den málo hodin a já jen jedny nervy... 😝

@marketka_m čísla jak čísla a 100 x upravovaný PES, lidi se naštvou a to teprve začne vřava, čím víc omezení udělají a můžou je udělat pro podniky, nejen pro služby, tak aby bylo co jíst, pak by mohl být ten hladomor, protože s tím jak to teď všichni vedou to ani jinak dopadnou nemůže a může to být cíl, ovládnout zdroje a pak teprve začne ten masakr, tak ještě chvilku seďme v klidu doma, že se nás to omezování svobod netýká a pak nějaký koronáč bude náš nejmenší problém...