Mnoho lidí neví, jak pomoct a podpořit ženu po spontánním potratu. Po informaci o potratu většina lidí ztratí řeč nebo řekne pro ženu něco necitlivého a bolestivého. I když jsou často reakce okolí zraňující nebo odmítavé, většinou to neznamená, že je jim to jedno. Většina lidí totiž nemá tušení, co žena právě prožívá.
Podporu a pomoc je proto dobré zvážit dopředu, aby byla povzbuzující a chápavá. Během této doby je žena často v takovém šoku, že ani neví, co potřebuje. Je jedno, zda jste kamarádka, sestra, maminka nebo někdo blízký. Žena potřebuje, abyste její smutek uznali, povzbudili ji a pomohli nabídnout ztracené sebevědomí. Jakkoliv se žena cítí, potřebuje pochopení svých pocitů a smutku od svého okolí.

Co dělat
- Důležitý je kontakt. Buďte při ženě. Pokud to není možné, zavolejte jí nebo jí napište.
- Objetí je ulidňující.
- Slzy jsou zdravou reakcí na situaci.
- Nechte ženu mluvit. Pomožte ji mluvit o svých pocitech. Dostatečné je pouhé naslouchání.
- Ženě povězte všechno, co si myslíte a co cítíte o ztrátě jejího dítěte.
- Potvrďte její bolest, i když si myslíte, že vy byste v této situaci reagovali jiným způsobem.
- Ptejte se ženy na její reálné pocity a co si myslí o dané situaci.
- Když se zeptáte partnera ženy jak se má jeho žena, nezapomínejte se zeptat, jak se má také on.
- Povzbuďte ženu, aby byla trpělivá - smutek trvá určitý čas.
- Ujistěte ženu i muže, že udělali vše, co udělat mohli a že to nebyla jejich chyba - pomáhá to zmírnit jejich vinu.
- Smutnění je fyzicky vyčerpávající proces a žena bude potřebovat odpočinout si i během dne.
- Intenzita smutku kolísá. Během méně plačící doby žena ocení změnu prostředí.
- Pomožte ženě s něčím praktickým, např. umývání, nakupování, vaření nebo donáška jídla, pomoc se staršími dětmi.
- Zapněte uklidňující hudbu, nabídněte masáž zad, choďte do kina.
- Pokud máte o ženu vážné obavy, vyhledejte odbornou pomoc. Pokud žena neubližuje sobě, jiným osobám nebo neničí majetek, pravděpodobně se není potřeba něčeho obávat.
Co nedělat
- Nikdy neignorujte ženu, protože se cítíte bezmocní nebo je vám nepříjemný její žal. Bude si myslet, že to, co se jí přihodilo, je vám jedno.
- Nemyslete si, že vyrovnat se s potratem13 je jednodušší než jako s narozením mrtvého dítěte. Její dítě zemřelo a je jedno, ve kterém stádiu těhotenství5 žena byla.
- Nebuďte nervozní a nebo znepokojení, když se žena rozpláče. Ona nepláče kvůli vám nebo kvůli ztrátě dítěte. Právě naopak, když se bude moci vyplakat a projevit své pocity, uleví se jí.
- Nedělejte soudy o ženiných pocitech a reakcích. Lidé se v žalu často chovají jinak a potřebují bezpodmínečnou podporu.
- Nemějte očekávání o tom, jak dlouho bude ženě trvat, než se dostane do normálu.
- Nesnažte se udělat za ni všechny domácí práce. I když to myslíte dobře, žena se musí cítit potřebná a důležitá.
- Neříkejte věty jako například:
- "Jsi dost mladá na to, abyste se pokusili znovu". Pro ženu je to smrt, se kterou je se třeba vyrovnat, a to vyžaduje čas.
- "Můžeš být ráda, že máš už další děti." Žena právě o jedno děťátko přišla a skutečnost, že už má starší děti nezmírní její smutek.
- Nepředpokládejte další těhotenství24.
- Těhotné kamarádky by se neměly cítit být vinné. Možná se k Vám bude žena chovat odměřeně. Je to její způsob, jak se vyrovnat se žalem.
- Neposílejte své děti pryč. Žena se musí naučit akceptovat i jiné děti.
- Neptejte se ženy jak se cítí jen ze soucitu nebo povinnosti.
Sedm užitečných vět, které je vhodné říci
- "Je mi to tak líto, že jsi přišla o děťátko." Tato jednoduchá slova znamenají velmi.
- "Vím, jak velmi si to miminko chtěla." Tímto stačí jednoduše uznat, že něco vzácného bylo ztraceno, otevírá se možná konverzace o tom mluvit.
- "To je v pořádku, že pláčeš." Je to uklidňující pro mámu nebo otce, aby věděli, že nejsou souzeni za své slzy a smutek.
- "Můžeme vám zavolat příští týden a zeptat se, jak se vám daří?" Často lidé hovoří o potratu při prvním setkání, potom dané téma už nevzpomenou.
- "Byl jsem zvědavý, jak se právě cítíte." Je to příležitost mluvit o potratu, i když uplynula dlouhá doba a nebo je žena opět těhotná. Rodiče na potrat nikdy nezapomenou.
- "Já opravdu nevím, co na to říct." Upřímnost je dobrá věc. Skutečnost, že jste ochotni poslouchat je důležitá.
- "Musí to být pro vás těžké, čím jste si prošli za poslední týdny."
Sedm vět, které byste neměli říkat
- "Pořád můžete mít další dítě." Toto nepomáhá. Rodiče nechtějí momentálně další dítě, chtěli právě to, o které přišli. Ztratili naději a sny.
- "Děťátko nebylo v pořádku." Může to být pravda, ale určitě ne útěcha. Rodiče věří, že dítě, za kterým smutní, bylo perfektní.
- "Je to Boží vůle." Lidé tomu můžou, ale také nemusí věřit.
- "Alespoň, že jste dítě nepoznali. Horší by to bylo, kdyby se to stalo později." Rodiče se na děťátko těšili a smutní za ním a je úplně jedno, v jakém stádiu těhotenství žena byla těhotná.
- "Vím, jak se cítíte." Toto tvrzení může vyznít arogantně, hlavně v případě, pokud jste si potratem neprošli také.
- "To ještě nebylo skutečné dítě." Rodiče to můžou vidět jinak. A co to tedy bylo, když to nebylo dítě? Pro rodiče to bylo skutečné dítě a za ním i smutní.
- "Jste mladí a máte mnoho času." Rodiče nevylučují další těhotenství, ale teď smutní za dítětem, o které právě přišli a to je momentálně trápí.
Pokud jste na pochybách, povězte něco a buďte připraveni poslouchat. Pravděpodobně nejtěžší věc, těžší než poslouchat, je to, když lidé mlčí.
Více o tom, jak pomoct ženě po spontánním potratu na modrykonik.cz
Použité zdroje
- http://www.miscarriagesupport.org.nz/helping.html