Dlouhý stimulační protokol

Dlouhý stimulační protokol se doporučuje mladým ženám, které mají dobrou rezervu vajíček. Naopak se nedoporučuje pro ženy vyššího věku a pro ženy, které trpí syndromem polycystických vaječníků. Na začátku stimulace je pacientce podán lék k utlumení činnosti vaječníků a posléze je podán další lék k podpoření stimulace vaječníků. Dlouhý stimulační protokol je metodou se 40% úspěšností, která ale bývá komplikovaná ovariálním hyperstimulačním syndromem.

Stimulační protkoly se provádí v IVF5 programech, kdy se pacientkám aplikují injekce k umožnění dozrání více vajíček najednou. Základním hormonem při stimulaci jsou gonadotropiny, které se tvoří v podvěsku mozkovém a ovládají činnost vaječníků. GnRh analoga jsou léky podávané při stimulačních protokolech, které omezují činnost přirozeného gonadotropinu v těle ženy a nechávají tělo pracovat pouze s aplikovaným gonadotropinem. Časové pořadí podávaní gonadotropinů a GnRh analogů rozlišuje tři typy stimulačních protokolů - krátký stimulační protokol, dlouhý stimulační protokol a stimulační protokol s antagonisty GnRh.

Příklad dlouhého protokolu

  • Synarel 8 ml - nosní sprej se aplikuje denně od 21. dne menstruačního cyklu2 v dávce 2 × 2 vstřiky po 12 hodinách (ráno a večer).
  • Diphereline SR 3 mg, Decapeptyl Depot nebo Zoladex depot 3,6 mg - injekce se aplikují jednorázově 18. - 21. den menstruačního cyklu.

Více o dlouhém stimulačním protokolu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.reprofit.cz/ivf/postup-ivf
  2. https://web.archive.org/web/20150418140701/http://www.gest.cz/cz/crm_ivf_ivf.php?pg=4

Hodnocení a zkušenosti s dlouhým stimulačním protokolem

Máš zkušenost s dlouhým stimulačním protokolem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce