Střevní paraziti

Střevní paraziti jsou paraziti, kteří nejsou sami o sobě životaschopní, dokážou přežít a rozmnožovat se výlučně jen díky hostiteli (člověk anebo zvíře).

Parazitní onemocnění v organismu člověka způsobují střevní paraziti, anebo jejich larvy. Onemocnění se šíří infekcí, často bývá úplně nepozorovatelné, ale v organismu postupně způsobuje poruchy.

Nejnebezpečnější formou infekce u člověka je, když střevní paraziti a jimi způsobená infekce zůstanou bez příznaků, a tak vznikne onemocnění vyvolané nedostatkem živin. Střevní paraziti se živí živinami z lidského organismu. Až když se kvůli nemoci způsobené střevními parazity vyskytnou další příznaky onemocnění, je možné zjistit infekci a může být včas zahájena vhodná léčba, aby se z těla odstranili střevní paraziti a jejich vajíčka. Některé larvy střevních parazitů se mohou dostat do různých tkání těla, přičemž se mohou vytvořit zánětlivá ložiska, protože imunitní systém považuje larvy za cizí organismy. Důsledkem přítomnosti střevních parazitů a parazitů v těle mohou být i některé alergické reakce imunitního systému.

Roup dětský (Enterobius vermicularis)

Roup dětský patří mezi nejčastěji se vyskytující střevní parazity v lidském organismu. Je rozšířený na celém světě. Střevní paraziti se nacházejí zejména v organismu dětí a nejvíce se rozšiřují právě v dětské komunitě.

Infekce může snadno nastat polknutím larev, k čemuž může dojít kdekoliv z okolí nakaženého člověka. Larvy se mohou nacházet na pokožce, pod nehty, v ložním prádle, na šatech, ale také v prachu. Larvy střevních parazitů se vyvinou ve dvanáctníku, odkud migrují do tlustého střeva. Dospělí střevní paraziti jsou přibližně 1 cm dlouzí, tencí, připomínající bílou nit. Roup dětský ukládá svá vajíčka do perianální oblasti (v oblasti konečníku). To způsobuje nejcharakterističtější příznak onemocnění – svědění v oblasti konečníku. U dětí se vyskytuje poměrně často, a protože děti věnují hygieně malou pozornost, vajíčka se tak snadno dostanou zpět do úst, čímž mohou organismus znovu nakazit. Komplikací způsobenou infekcí může být chronický zánět slepého střeva, v případě děvčat sekundární infekce pochvy. Dvě třetiny z obětí infikovaných střevními parazity nevědí o své nákaze, kterou způsobili střevní paraziti, protože často kromě příznaků, jako jsou neklid, podrážděnost a únava, jiné příznaky nepociťují.

Více se o roupech můžete dočíst v hlavním článku na téma: Roupy1

Tenkohlavec lidský (Trichuris trichiura)

Druhým nejčastějším střevním parazitem je tenkohlavec lidský. Infekce zapříčiněná tenkohlavcem lidským se vyskytuje obvykle bez příznaků, proto je velmi těžké přesně určit nakažené jedince.

Dospělí střevní paraziti tohoto typu jsou 3-5 cm dlouzí. K infekci tenkohlavcem lidským dochází i přes ústa – kontaminovaným jídlem anebo nápojem, popřípadě kontaminovanou půdou. Larvy se vylíhnou v tenkém střevě a dospělí červi se uhnízdí v tlustém střevě. Dospělá samička uloží vajíčka, která se vylučují se stolicí, a po pětitýdenním uhnízdění se v teplé půdě vylíhnou. K infekci dochází v první řadě tam, kde osobní hygiena není dostatečná. Infekce je ve většině z případů bez příznaků, proto je tenkohlavec lidský schopný zůstat skrytý velmi dlouho. Tenkohlavec lidský v nejhorším případě způsobuje pouze bolesti břicha, průjem anebo nevolnost. Vážnější komplikace této infekce se vyskytují výlučně jen v tropických oblastech. Ve vážných případech může dojít ke chronickému krvavému průjmu, anebo k anémii.

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides)

Škrkavka dětská patří mezi střevní parazity. Dospělí jedinci mohou dosáhnout délky až 25 cm. Infekce způsobená škrkavkou dětskou zůstává rovněž často skrytá. Jejími příznaky jsou nejčastěji únava a kašel, které se obvykle připisují jiným příčinám.

V případě onemocnění způsobené škrkavkou dětskou se vajíčka střevních parazitů dostanou do organismu konzumací nemyté zeleniny a ovoce. Larvy se uhnízdí a vylíhnou ve sliznici tenkého střeva a proniknou střevní stěnou. Krevním a lymfatickým oběhem se dostanou až do plic, čímž způsobují kašel. Při kašlání se vytvoří zelený sliz, tzv. chrchel, který je příčinou toho, že po jeho polknutí se škrkavka dětská znovu dostává zpět do střev. Vajíčka střevních parazitů se vylučují se stolicí. Nejčastějším zdrojem infekce jsou nakažené lidské výkaly. Ve vážných případech může škrkavka dětská způsobit vznik zánětlivých ložisek v těle, nejčastěji zapříčiňuje také zánět plic. Ve většině případů však pacient zůstává bez příznaků, anebo příznaky jsou natolik mírné, že si vůbec neuvědomuje možnost nákazy střevními parazity. Častými příznaky mohou být ještě nadmutí břicha, bolesti břicha, průjem, svědění nosu anebo konečníku, anebo jiné alergické příznaky.

Tasemnice bezbranná (Taenia saginata, Taenia solium)

Navzdory závažnosti onemocnění střevní paraziti nemusí okamžitě způsobovat příznaky, zůstanou tedy dlouhou dobu nepozorovatelní. Střevní paraziti usazení ve svalech způsobují bolesti svalů, střevní paraziti usazení v mozku mohou způsobit dokonce epileptické záchvaty. V mozku usazení střevní paraziti bývají odhaleni při rentgenovém anebo CT /počítačová termografie/ vyšetření. Přesná diagnóza může být stanovená až na základě těchto vyšetření.

Výše uvedení střevní paraziti jsou typy parazitů, kteří se vyskytují nejčastěji. Známe ještě střevní parazity, které rozšiřují naše oblíbená domácí zvířata, jakož i jiné, méně často se vyskytující druhy střevních parazitů.

Střevní paraziti a jimi způsobené infekce jsou pro nás hrozbou i v případě, že se chováme obezřetně, ovšem intenzivní prevencí lze pravděpodobnost nákazy významně snížit.

Prioritou číslo jedna při prevenci je osobní hygiena na nejvyšší úrovni, kterou bychom co nejdříve měli vštěpit našim dětem. Nejdůležitější je důkladné umývání rukou po toaletě, vzhledem k tomu, že střevní paraziti infikují hlavně tímto způsobem.

Pokud se už střevní paraziti anebo parazit dostali do těla, prevence už nestačí. Organismus se dokáže zbavit parazitů pouze tak, že se odstraní červi. Při tom pomáhá očista střeva pomocí výrobku nazvaného Program Clean Inside. Léčba v sobě zahrnuje užívání kapslí s názvem Parasic. Parasic je stoprocentně přírodní produkt, který zničí parazity, a pomáhá odstranit střevní parazity a jejich vajíčka z těla.

Více se o tasemnici můžete dočíst v hlavním článku na téma: Tasemnice

Více o střevních parazitech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.detoxikace-organismu.info/strevni-paraziti/

Hodnocení a zkušenosti se střevními parazity

Máš zkušenost se střevními parazity?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce