Bílý povlak a chrapot. Může jít o moučnivku?

Zodpovězené
12. kvě 2022

Dobrý den,

dcera 1 rok a třičtvrtě, asi před týdnem byla nemocná, šlo o nachlazení, víceméně jen rýma. To samé jsem měla i já, jsem těhotná, ve 39. týdnu. Po tom týdnu nás obě zároveň začalo bolet v krku s tím, že dcera má chraplavý hlas, ale nemá žádný kašel. Řekla bych, že se to nijak nezhoršuje, už to má druhý den.
K tomu hlasu má ale ještě takový bílý povlak zevnitř rtu, nahoře i dole, plus zevnitř tváře a tečky (čárky) na patře. Doktorka mi řekla, že to nic není, že si to kouše, ale dnes jsem objevila právě i ty drobné skvrny na patře. Jinak má zvýšenou teplotu, ale normálně jí i spí.

Jen by mě zajímalo, co to muže být. Ja mám na patře jednu větší tečku, takový spíše aft, který bolí, kašel taky nemám.

Muže jít třeba o moučnivku?

Nevím, jestli to muže způsobit i tu ztrátu hlasu. Po těle dcera nemá nic, jen sem tam drobnou suchou skvrnu (celkem asi tři), což by mohlo být z vody nebo z tepla, nevím. Mám doma gel Neocide, kterým mažu pusinku, ještě mohu použít fialku, když nebude fungovat.

Přikládám aspoň nějaké foto, lépe to nešlo.

Děkuji za Váš názor.

Dobrý den,

omlouvám se, ale z fotky je problém špatně patrný. Nicméně dle fotografie se mi moučnivka jeví jako málo pravděpodobná, ale nemohu ji vyloučit. Dále i dle Vašeho popisu se mi jeví jako málo pravděpodobná, moučnivka totiž tvoří spíše bílé splývající povlaky než tečky, jak uvádíte. Spíše se dle mého názoru jedná o afty při viróze. K viróze v případě Vaší dcery patří i chrapot a bolest v krku, jež mohou být způsobeny virovým zánětem hrtanu. V případě bolestivosti aftů je možné použít Solcoseryl orální pastou či Calgel orální gel. Pasta i gel mají lokální znecitlivující účinek.

Z přírodní medicíny můžete zkusit výplach dutiny ústní silným heřmánkovým čajem, který má jak protizánětlivý, tak hojivý účinek.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká