Dcera, 12 let, suchý dráždivý kašel, převážně v noci. Co pomůže?

Zodpovězené
14. bře 2023

Dobrý den,

mám prosím dotaz. Dcera, 12 let, má suchý kašel. Přes den kašle velmi málo, ale přesto inhaluje 2x denně Vincentku, pije bylinkové čaje (Pulmoran, dýchací cesty), dávám Robitussin 7,5 ml 3krát denně (přesně podle dávkování).

Večer s ulehnutím začne kašlat více, pak zaspí, avšak v noci nebo k ránu, taktéž hodně kašle. Jinak v noci netopíme, průběžně větráme.

Tak se chci zeptat, zda by mělo nějaký efekt, kdybych dcerce večer podala včetně Robitussinu i 1 tbl. Cetirizinu na uklidnění. Chtěla jsem sice v lékárně Zodac, ale bylo mi řečeno, že je to stejné.

A ještě bych se chtěla zeptat, jestli byste jako lékařka volila spíše Robitussin na dráždivý, suchý kašel, nebo Levopront sirup. Došlo totiž k výpadku Robitussinu a já budu muset koupit asi ten Levopront.

Jen chci podotknout, že na návštěvu lékaře to určitě není, dcerka má k tomu trochu rýmu, jinak ji nic nebolí, nemá teploty, cítí se fyzicky v pořádku, ale napadlo mě využít možnost této poradny a poprosit o radu.

Velmi Vám děkuji za Váš čas.

S pozdravem

Pavla

Dobrý den,

Cetirizin a Zodac jsou opravdu stejné účinné látky, jen jiný obchodní název. Jeho podání by mohlo pomoci. Avšak neměl by se podávat dlouhodobě.

Nicméně bych si dcerku potřebovala poslechnout a odebrat podrobnější anamnézu, abych posoudila, zda by nebyla vhodnější jiná léčba. Např. zda se nejedná o virové onemocnění či zda se nejedná o alergické příznaky. Kdyby obtíže přetrvávaly, doporučuji navštívit Vašeho praktického lékaře pro děti a dorost k podrobnějšímu vyšetření.

Terapeutické indikace Levoprontu a Robitussinu jsou podobné (suchý dráždivý kašel). Pokud máte již dobré zkušenosti s Robitussinem, tak bych volila ten. Vždy je dobré volit na základě dobré zkušenosti. Nicméně není vyloučeno, že budete mít dobrou zkušenost i s Levoprontem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká