Hlasité dýchání u syna. Z čeho? Nějaká alergie?

Zodpovězené
1. zář 2020

Dobrý den,

chci se zeptat, nedávno jsem si všimla, že se náš 10letý někdy "nahlas" nadechuje. Není to vkuse, ale někdy zřetelně nahlas dýchá, ale pouze při nádechu. Ptala jsem se ho, jestli nemá rýmu, on mi řekne, že má sopel, smrká, ale nic nevysmrká. Když jsem mu dala Nasivin kapky, řekl, že je to lepší, ale smrkat mu nešlo. Napadlo mě, jestli nemůže mít pouze zduřenou nosní sliznici.

Ale z čeho? Nějaká alergie?

Neboť jinak je syn zdravý, neměl ani žádnou virózu, ani nemá chronická onemocnění.

Děkuji za každou odpověď.

Dobrý den,

ano, může se jednat o otok / zduření sliznice nosu. Nejčastěji při počínajícím respiračním infektu nebo při alergickém projevu. Doporučuji prostříknout chlapci nos několikrát denně mořskou vodou a Sanorinem (nebo Nasivinem), zkusmo podat antihistaminika (např. 1xd Zodac ústy). Kontrolu pediatrem, v případě zhoršení (např. noční chrápaní) doplnit ORL vyšetření k vyloučení nějakého dalšího problému (např. zvětšené nosní mandle). Popřípadě též následně alergologické vyšetření.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová