Jak má vypadat dieta při adenoviru? Mám dávat UM bez laktózy?

Zodpovězené
29. dub 2019

Dobrý den,

můj syn (7,5 měsíce) chytl adenovirus. Momentálně ležíme v nemocnici, ale prý nás brzy pustí domů a malej bude muset být na dietě. Chci se zeptat, jak by ta dieta podle vás měla vypadat a zda může UM normálně, nebo mu mám dávat UM bez laktózy... Ptám se, abych měla víc názorů.

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,
krátce po prodělané gastroenteritis virového i jiného původu ( včetně adenovirů ) je mléko poslední potravina, která se do jídelníčku zavádí, nebot' je pro střevo hůře stravitelné. U kojence staršího 6 měsíců je dočasná bezmléčná dieta bezproblémová, takže je možné vrátit mléčné příkrmy a mléko do jídelníčku s odstupem.
Z nemocnice Vás budou propouštět s rozpisem diety, kterou doporučuji dodržovat ( rýže, mrkev, banán, piškoty, dušené netučné bílé maso, brambory, postupně další druhy zeleniny , atd, atd ), zároveň nasad'te laktobacilus. Existují i dietní realimentační mléka, např. Sunar Alidiar, ale i ta se zavádějí opatrně a až po zvládnutí průjmu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová