Multicystická dysplasie ledvin. Je to vážné?

Zodpovězené
12. led 2020

Dobrý večer, paní doktorko .

byla jsem včera s dcerkou v nemocnici Motol na kontrolním sonu jater. Opakovaně měla nepatrně zvýšené jaterní testy. Na vyžádání dětské obvodní doktorky provedli na sonu i sono ledvin a močových cest. Jelikož jsem si závěr zprávy zkoušela "přelouskat" na Google, mám teď obavy.
Prosím Vás o vysvětlení a jak je situace závažná. Dceři jsou 2 roky a 5 měsíců .
Závěr lékařské zprávy: Výrazná parenchym lese ledvin s mnohočetnými difusními drobnými cystičkami - multicystická dysplasie v.s

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tato vrozená vada ledviny či ledvin vede ke snížení funkcí postiženého orgánu. Ledviny je třeba chránit před infekcemi, jsou nutné kontroly fungování ledvin - sono, náběry krve. Závažnost se odvíjí od stupně postižení ledvin, podle popisu sono vyšetření je postižení ledvin výrazné, ovšem o funkčnosti ledvin to nevypovídá.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová