Nevolnost, světloplachost, únava a zvracení u dítěte. Kinetická nevolnost?

Zodpovězené
29. kvě 2019

Dobrý den,

chtěla bych se poradit nejspíš jaká vyšetření byste mi doporučila v naší situaci, zda může být problém a kde?

Dcera má tři roky, je aktivní, zdravá, krásně prospívá. Má percepční nedoslýchavost na obou ouškách, jinak je v pořádku. A teď ten problém. Už podruhé v rozmezí cca dvou měsíců se mi stalo, že dcera prozvracela celý den. Jediný důvod, který se nabízí je, že je nevolnost spojena s předchozím pohybem. V prvním případě se točila okolo stromku, následně udělala pár kroků, svalila se na zem (do hlavy se nebouchla a bylo to na trávě). Od toho okamžiku byla na nohou nejistá, vrávorala, padala, byla plačtivá, a během hodiny začala zvracet. V noci se z toho vyspala a druhý den byla úplně v pořádku. Včera skákala a běhala dokola na trampolíně, dělala po sobě několik kotrmelců. Po chvíli jsem hru přerušila, posadila ji do auta. Už cestou (celkem asi 10 km) mi říkala, že je unavená, doma si kryla oči před světlem, chtěla nosit, usnula mimo obvyklý časový rámec, a po probuzení opět vyzvracela všechno, co pozřela. Uklidnilo se to zase až přes noc. Jídlo měla v obou případech to, co běžně jí, teploty neměla, jiné projevy než nevolnost a včera tedy ještě únava a světloplachost, nebyly. Dcera jinak kinetózou vůbec netrpí, snáší jízdu autem, autobusem, nevadí jí kolotoče, houpačky...

Nevím úplně, co si o tom myslet. Myslíte, že by bylo vhodné dceru poslat na nějaké vyšetření? Nerada bych byla za hysterickou matku, zvlášť když pak dcera dva měsíce vyvádí psí kusy a nic se neděje.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Nevím, jaká je příčina nedoslýchavosti u Vaší dcerky ( úraz, infekce, vrozená vada.. ), ale ucho je statoakustický aparát, tj. kromě sluchu zárověň zaznamenává polohu a pohyb hlavy. Je vysoce pravděpodobné, že je zvýšeně citlivý ke kinetické zátěži a dívka má menší toleranci k točivým / houpavým pohybům hlavy.

V případě stupňujících se potíží doporučuji doplnit neurologické a oční vyšetření a zmínit se o problému při foniatrické kontrole.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová