Opakující se teploty u 5letého dítěte. Jaká další vyšetření požadovat?

Zodpovězené
2. čer 2022

Dobrý den,

paní doktorko. Mám na vás dotaz. 25.4. měla 5 a půl roční dcera dopoledne teplotu kolem 38, odpoledne 39,4. Po Nurofenu/Panadolu to kleslo a
ráno už se vzbudila bez teploty a úplně fit. 23.5. měla k večeru zvýšenou teplotu 37,4 a po nočním spánku už byla zase ok. Včera 30.5. měla dopoledne 37,8, po obědě šla spát a teplota úplně zmizela. Přijde mi divné, že má chvíli teplotu/horečku a ta najednou zmizí. Teď
má trochu průjem, ale to je vše. Co jsem si všimla, tak si v poslední době občas stěžuje na bolest břicha a celkem málo chodí čůrat (jde
ráno po probuzení a večer před spaním a mezi tím jde tak 2-3× -někdy jde častěji, tohle je takové minimum).. na podzim ji otekla oční víčka, na což lékař dělal nějaký vyšetření z moči, které vyšlo v pořádku. Teď jsme mu tam taky moc nešly.

Nevím ale, jestli nemám trvat třeba i na odběru krve?

Mezi teplotama je to normální dítě, živé, hravé.

Poradila byste mi, jaká další vyšetření bych si měla třeba vyžádat?

Pediatr nám řekl, že jak se objeví další teplota, máme hned přijet, ale nevím, jestli se mi chce čekat, jestli někdy něco. Jak jde o zdraví dětí, potřebuju mít jistotu hned a ne čekat.

Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

příčin horeček/zvýšených teplot u dítěte může být obrovské množství, nedá se vyšetřit úplně všechno, postupuje se dle odebrané anamnézy a fyzikálního nálezu při vyšetření dítěte, dále dle výsledků.

Nemohu tedy poradit pouze na základě Vašeho popisu, potřebovala bych si dítě vyšetřit, odebrat přesnou anamnézu, podívat se na dosavadní výsledky.

Doporučuji tedy postupovat dle doporučení Vašeho praktického lékaře pro děti a dorost, ten stanoví vyšetření dle fyzikálního nálezu při vyšetření.

Kdyby se stav zhoršil mimo ordinační hodiny Vašeho praktického lékaře ev. doporučuji navštívit lékařskou službu první pomoci.

Po prodělání infekce může zvýšená teplota přetrvávat i několik dnů.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká