Porucha spánku. Mohl být porod příčinou něklidného spaní?

Zodpovězené
7. kvě 2021

Dobrý den paní doktorko,

máme syna Vojtíška, kterému je 2,5 roku. Od dětství je jeho spaní velmi neklidné. Několikrát za noc se vzbudí s pláčem či povídá ze spaní. Téměř vždy se i s pláčem probouzí, ať už je to po odpoledním spánku či ráno, kdy by měl být odpočatý a veselý. Při porodu bylo nutné použítí vakuumextraktoru. Obracím se na Vás s otázkou, zda porod mohl být příčinou jeho neklidného spaní.

Ještě bych Vám velmi ráda položila druhou otázku týkající se přetahování předkožky. Toto téma je velmi diskutabilní a panují dva naprosto odlišné názory, zda přetahovat či nepřetahovat. Našemu synkovi byla doporučena mast pro uvolnění předkožky (téměř srostlá), ale mast je dlouhodobě nedostupná v lékárnách.

Nechat tedy být nebo začít řešit?

Mockrát děkuji za Váš čas a přeji krásné dny 🍀.

Hanka

Dobrý den Hanko,

k první otázce - neklidné spaní, pláč a podobně je důvod k hledání příčiny. Kromě režimových opatření a spánkové hygieny, doporučuji celkové vyšetření u pediatra, včetně rozboru krve, a poté neurologem. Porod vacuumextraktorem bych ale neviděla jako příčinu potíží.

Ke druhé otázce - na uvolnění předkožky píšu Locoid 0,1% mast. Posouzení, kdy je třeba ji použít, je na pediatrovi.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová