Průjem. Jak dlouho je normální mít takové potíže? Co byste poradila?

Zodpovězené
9. čer 2020

Dobrý den,

dcera (4 roky) dostala v pondělí vysoké horečky, a jelikož i zvracela, stěžovala si na bolest hlavy, byla světloplachá a měla mírně strnulou šíji, nechali nás raději přes noc v nemocnici. Horečky do středy ustoupily, ostatní příznaky taky a nastoupil průjem. Stav jsme konzultovali s nemocnicí a ve čtvrtek i na kontrole u pediatra. Průjem se ale pořád nelepší. Stále se jedná o několik velmi řídkých zelených stolic denně, hlavně po jídle.
Dcera od počátku průjmu užívá Hylak, vybrala balení Tasectanu, teď bere Smectu, samozřejmě má dietu. Výtěr v nemocnici ani u lékařky nedělali, že to není nutné. Dcera je už ale dost unavená, samozřejmě hubená, nešťastná.

Můžete ještě něco poradit?

Jak dlouho je vlastně normální mít takovéto střevní potíže?

Moc děkuji.

Dobrý den,

při střevní infekci (virové či bakteriální) je výstelka střeva poškozená a její funkce omezená, nedostatečná. Projevem poškození střeva jsou právě vodové páchnoucí zelené četné stolice. Základní léčbou jsou dietní opatření (zprvu přísná, po zmírnění obtíží postupně rozvolňovaná) a udržení dostatečného příjmu tekutin (černý čaj, Kulíšek, minerálky bez bublin). Léčbu je možné doplnit podáním laktobacilů, ev. Tasectanu či Hidrasecu (na recept), nutný je klidový režim. Když to stav dítěte vyžaduje, nastupuje léčba za hospitalizace a podávání roztoků do žíly.
Někdy trvají potíže delší dobu, průběh je vlnovitý (tj. po částečném zlepšení a rozvolnění diety se znovu objeví průjem )... třeba až 10 dní (zejména u rotavirových infekcí). Výtěr sice může objasnit původce nákazy, ovšem na způsobu léčby se nic nezmění.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová