Rozestup břišních svalů. Jak se to řeší? Bude to do budoucna problém?

Zodpovězené
7. lis 2020

Dobrý den, paní doktorko,

syn, 21 měsíců, má od narození rozestup břišních svalů. Cca od 3 měsíců jsme cvičili Vojtovku na fyzioterapii. Tu jsem po několika měsících ukončila. Nyní rozestup stále má (cca 2-3 cm), je to vidět na bříšku, když se třeba zvedá z lehu přímo do sedu.

Chtěla jsem se zeptat na Váš názor, zda se to nějak řeší nebo zda to do budoucna nebude problém. Nedokáži si s ním nyní představit nějaké cvičení. Jinak ve vývoji je normální, chodit začal v 15 měsících.

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji sledovat u chlapce držení těla. Při rozestupu břišních svalů, prominujícím bříšku (bříško hodně dopředu) a vadném držení těla je vhodné opět zahájit rehabilitační cvičení - stav zhodnotí rhc lékař a cviky realizují rhc sestřičky.
Oslabení břišních svalů má vliv na celý posturální systém těla, v budoucnu by se mohla vyvinout např. skolióza.
Obecně jsou pro děti vhodné pohybové hry 2 - 3x týdně, vedou k plynulému a celkovému posilování svalových systémů.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová