Šestá nemoc, nakažlivost. Je možné, že se syn nakazil?

Zodpovězené
15. črc 2020

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych se zeptat. Dvouletý syn byl před týdnem, v pondělí, v kontaktu s holčičkou, která v pátek dostala horečky. Doktorka jim dnes řekla, že to vypadá na šestou nemoc.

Je možné, že se syn od holčičky mohl nakazit?

Četla jsem, že je tato nemoc nakažlivá již v inkubační době, která je 5-12 dní, nicméně nevím, zda je dítě infekční po celou tuto inkubační dobu, nebo třeba jen den před vypuknutím příznaků. Byly spolu vlastně 3 dny před vypuknutím teplot (v pondělí spolu byly a v pátek holčičce nemoc začala).

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, je to možné (i když méně pravděpodobné), že se synek nakazil. Nemocný začíná být infekční přibližně 2-3 dny před propuknutím projevů 6. nemoci.
Ovšem ne každý kontakt s infekcí vede k onemocnění.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová