Spála u kojence nebo vyrážka jako reakce na banán. Co myslíte?

Zodpovězené
14. lis 2019

Dobrý den,

v pondělí jsem poprvé zkusila otestovat po zelenině ovoce - banán u mého syna, který měl teď 6 měsíců. Druhý den jsem zaznamenala drobnou vyrážku na krku a přisoudila jsem, že má asi reakci na ten banán. Již jsem mu ho nepodala a dala jsem jako obvykle zeleninu ve skleničce (brambor s patizonem), kterou už měl předtím několikrát a reakci na to neměl.
Ve středu jsme měli 6měsíční prohlídku u lékaře. Syn měl již výše zmíněnou vyrážku (krupičku) také na hrudníku a bříšku. Lékařka poté udělala test na streptokoka, který vyšel pozitivně, diagnostikovala spálu a nasadila antibiotika. Syn však nemá ani teplotu, chce si hrát, je celkem živý, má jen tu vyrážku. Nevidím u něho žádné jiné příznaky než jen tu vyrážku a ještě má trochu ucpaný nos.

Může mít například tu vyrážku jako reakci na banán?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vidím to jako Vaše paní doktorka - krupičková vyrážka na těle jako projev (tentokrát jediný) spály, tj. streptokokové infekce v nosohltanu. Po dobu léčby penicilínem doporučuji mj. nedráždivou stravu, nezavádět novinky do jídelníčku, neboť reaktivita těla bývá během nemoci změněná/zvýšená.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová