Štítná žláza. Dá se z toho ještě dostat?

Zodpovězené
13. dub 2021

Dobrý den,

vím, že nejsem už dítě, je mi 29 let a 10 let vím o snížené funkci štítné žlázy, pry kvůli zánětu. Měla jsem brát Euthyrox, ale tabletky jsem si vzala, když mě jen bolel krk a hlavně v těhotenství. Myslela jsem, že to stačí, za tu dobu se mi rozvinuly bolesti kolenou, padání vlasů, zbělaly řasy, bolí mě na hrudi, řídne obočí, menší únava, úzkostně-depresivní stavy a v poslední řadě začaly blbnout měsíčky.

Chci se zeptat. Dá se z toho ještě nějak dostat, nebo už je pozdě a už nejde ze situace vyjít? Co mám teď dělat?

A nemohla jsem nějak ublížit dceři? Nemohla to dostat ode mě? Má 6 let.

Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k 10letému zanedbávání léčby hypofunkce štítné žlázy jsou možná některé změny již méně ovlivnitelné. V každém případě Vám doporučuji neodkladně zahájit substituční léčbu Euthyroxem a plně se řídit doporučeními endokrinologa.

Co se týká Vaší dcerky - onemocnění štítné žlázy, může být i dědičné, doporučuji proto sledovat dítě pediatrem - zkontrolovat funkci štítné žlázy (udělat vyšetření krve, včetně hormonů štítné žlázy), sono štítné žlázy, sledovat růstovou křivku, dívčin celkový stav.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová