Z pusinky dítěte je cítit zápach po acetonu. Je už 2 týdny nachlazený. Co to může být?

Zodpovězené
8. kvě 2019

Dobrý den,

synovi jsou 2 a půl roku, občas si všimnu, že je mu z pusinky cítit zápach po acetonu. Teď ale je nemocný už dva týdny a je ten aceton cítit celou tu dobu. Říkala jsem o tom doktorce, ona na to odpověděla, že to tak některé děti mívají a že mu mám dát sladké. Ta odpoveď mě neuspokojila. Proč to vzniká, co to může znamenat? Syn je moc bledý a už dva týdny nachlazený (rýma, kašel, uprostřed nemoci laryngitický záchvat), dáváme pouze Stoptussin, situace se nelepší, obávám se, aby sa to nedostalo do chronického stavu.

Moje otázka je, co znamená ten aceton a pokud se dítě po dvou týdnech nachlazení nemůže vyléčit, je adekvátní jen tak čekat a dávat Stoptussin, který nějak nefunguje?

Přemýšlím o změně doktorky.
Děkuji

Dobrý den,

důvod acetonového dechu z úst dítěte by se měl určitě více objasnit. Doporučuji vyšetření krve a moči ( náběr glykemie nalačno, glykovaný hemoglobin, popř. OGTT ) k vyloučení diabetu, resp. počínající možné dětské cukrovky.

Co se týče 2 týdenního respiračního infektu, doporučuji doplnit chlapci výtěr krčku, event. ORL vyšetření, základní vyšetření krve ( krevní obraz, při horečkách CRP ) a podle výsledků postupovat dále.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová