Čokoládová cysta. Jen sledovat nebo to řešit?

Zodpovězené
2. lis 2019

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na následující. Už asi 5 let mám na 1 z vaječníků tzv. čokoládovou cystu, která je asi 5 cm velká. Zjištěna byla náhodně při UZ vyšetření, obtíže mi žádné nečiní a za těch 5 let se nezvětšila.

Souhlasíte s názorem mého lékaře - jen sledovat a neřešit nebo bych se tím měla nějak víc zabývat? Je mi skoro 40 let, děti již mám a menstruaci mám pravidelnou a nebolestivou.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nesouhlasím s názorem Vašeho lékaře. Cystu 5 cm musíte odstranit. Obvykle se to provádí laparoskopicky a ověří histologicky.

MUDr. Mastura Kadyrová
GENNET - Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce
www.gennet.cz
info@gennet.cz