Endometrióza. Dá se poznat i z krve?

Zodpovězené
14. kvě 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda se dá poznat endometrióza i z krve.

Mám pořád zvýšené CRP a žádný lékař neví proč. Jelikož jsem prodělala trombózu, tak nepoužívám hormonální antikoncepci, ale kroužky Teyla. Když kroužek vyndám a mám dostat menstruaci, tak mám hrozné bolesti v podbřišku, při močení a stolici mám hrozné bolesti až píchání snad úplně všude. Myslím si, že endometriózu mám, ale moje gynekoložka mi řekla, že si mám dávat kroužky po dobu tří měsíců bez pauzy a pak ten čtvrtý vysadit a že bolesti budu mít jen jednou za tři měsíce. Kolikrát mám bolesti i s kroužkem. Moc se mi na laparaskopii nechce.

Děkuji za odpověď.

Šárka

Dobrý den,

nevím, kolik je Vám let a jak dlouho máte problém s bolestí. Jestli spojené s menstruací, pravděpodobně to jsou příznaky endometriózy. Lepší způsob diagnostiky je laparoskopie - je to výkon krátký a nemusíte se bát. V případě, že se potvrdí diagnóza, léčba je gestagenní antikoncepce. Těhotenství Vás dočasně zbaví bolesti.

Ohledně zvýšenému CRP - při endometrióze může byt zvýšené, ale jen před a během menstruace Když máte pořád zvýšené, musíte cestou obvodního lékaře pátrat o příčině zvýšeného CRP.

MUDr. Mastura Kadyrová
GENNET - Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce
www.gennet.cz
info@gennet.cz