Daňové přiznání a penzijní připojištění. Vrací se u předčasného zrušení PP daňový odpočet?

Zodpovězené
3. únor 2021

Zdravím Vás,

ráda bych se informovala a uvedla na pravou míru, jak se věci mají. Jelikož jsme v období podávání daňového přiznání a já si v roce 2019 založila i penzijní připojištění, zvažuji, zda ho do něj zahrnout.

Poměrnou částku si spořím sama, dále mi přispívá i zaměstnavatel a za minulý rok jsem dosáhla i na státní podporu. S čím mám ale trošku problém je to, že mi bylo v zaměstnání řečeno, že pokud doložím penzijko do daňového přiznání, budou mi tedy vráceny nějaké peníze a já se rozhodnu, že nevydržím až třeba do těch 60 let, ale toto spoření ukončím předčasně, budu nucena tyto peníze vracet.

Trochu mě to straší z toho důvodu, že nevím, co bude za rok - za dva - za deset, a pokud bude potřeba využít i těchto peněz, aniž bych počkala dalších 40 let do důchodu, budu z toho mít více problémů, než nyní užitku.

Je to opravdu tak, že pokud dojde k předčasnému zrušení, vrací se i onen zmíněný daňový odpočet?

To samé kolegyně říkaly i u životního pojištění.

Děkuji za vysvětlení,

N.

Dobrý den,

zkusím postupně.
1) Doplňkové penzijní spoření/transformované fondy

  • pokud si přispíváte nad 1000 Kč/měs., tak máte nárok na daňovou úlevu, která je z plateb nad 1000 Kč/měs., maximálně však ročně daňová úleva 24.000 Kč
  • pokud zrušíte dříve než dosáhnete 60 let věku a provádíte odpočty, tak je nutné zpětně 10 let dodanit
  • v případě, že máte příspěvek zaměstnavatele a zrušíte před 60 rokem, tak máte povinnost dodanit příspěvky zaměstnavatele

2) Životní pojištění

  • daňová úleva u pojištění může být pouze na investiční složku smlouvy a krytí rizika smrti
  • zde je také možnost daňové úlevy až 24.000 Kč/rok
  • pokud dáváte do daní a využíváte daňové úlevy a smlouvu zrušíte dříve než v 60 letech, tak opět máte povinnost zpětně dodanit prováděné odpočty
  • můžete se však dodanění vyhnout, tím, že prostředky z ukončované smlouvy jsou zaslány na novou smlouvu životního pojištění, které je daňově uznatelné a pak není potřeba nic dodanit (nová smlouva však musí být sjednaná minimálně do 60 let)

S pozdravem

Ing. Zdeněk Hromek
tel: 736 701 225