Úroky z hypotéky. Může si je přítel, který není vlastníkem nemovitosti, odečíst při roč. zúčt. daní?

Zodpovězené
3. únor 2021

Dobrý den,

s přítelem máme hypotéku na novostavbu. Tento dům je ale jen v mém vlastnictví. Oba tam máme trvalý pobyt.

Může si on, když není vlastníkem nemovitosti, odečíst úroky při ročním zúčtování daní?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

musí být splněno několik podmínek, aby bylo možné úroky z daní odečíst.
Základním bodem je to, že daným úvěrem musí být řešena tzv. bytová potřeba vlastní nebo blízkých příbuzných. To v tomto případě splněné bude.
Další nutnou podmínkou je to, že daný člověk musí být účastníkem úvěru. Tedy ten, kdo si úroky z hypotéky odečítá, musí být uveden také ve smlouvě o hypotéce. To z Vašeho dotazu není úplně jasné. Není tedy podstatné, kdo hypotéky fakticky platí, ale to, kdo je uvedený v úvěrové smlouvě. Pokud by tedy nemovitost byla jen Vaše, hypotéka také jen na Vás, tak si to přítel nemůže odečíst, i kdyby to třeba ve skutečnosti platil.
Pak musí být splněny další podmínky týkající se mzdy, případně ročního základu daně (v případě OSVČ). Pokud tedy daný člověk neplatí určitou výši daně z příjmu, tak také nemůže odečítat.

S pozdravem
Ing. Martin Sládek