Kdy je vhodný čas přemístit děťátko z korby do sportovní části - s ohledem na jeho vývoj?

Zodpovězené
26. srp 2020

Dobrý den,

kdy je nejvhodnější doba pro přemístění dítěte z hluboké korby do sportovního kočárku?

Syn má 6 měsíců a už začíná sám sedět v prostoru, leze a staví se u nábytku.

Je možné už ho přesunout do sporťáku s ohledem na jeho budoucí vývoj?

Děkuji za odpověď.

Ahoj!

Velmi pěkná otázka. Začnu s gratulací k ultra šikovnému miminku - pokud si v půl roce bez pomoci rodičů sedá a staví se, wow, super šikula to je - a absolutně už patří do sportovní části.

S hlubokými korbami je to tak. Určeny jsou oficiálně do 9 kg děťátka (z pohledu stability a neproležení matrace), NEBO do doby, kdy se děťátko samo začne posazovat, "agresivně" přetáčet a dávat na čtyři, či vylézat z korby. Tehdy je korbička pro něj již nebezpečím, protože se z ní může vyhodit - vypadnout. Do korby patří jen ležící děťátko. Proto je to obvykle nastaveno do těch zhruba 6 měsíců, a pak se má přejít na sportovní část - samozřejmě při ještě nesedícím děťátku, sedák má být pouze vleže.

Nesouhlasím proto s korbičkami, kde se zádíčka polohují (někdy až do do téměř sedu) - to polohování má být maximálně tak pro případ refluxu, sedět děťátko má již pouze ve sporťáku. Rovněž nevidím smysl v obřích korbičkách, kde některé maminky chtějí mít dítě i do roku - na co, vždyť takové děťátko už rádo i vidí, což je v sporťáku mnohem jednodušší. Plus nastavovat zádíčka přece možno i ve sportovním sedátku, a tam je také miminko mnohem více v bezpečí, zapásané.

Takže jednoduchá logika - korba do max. 9 kg nebo do doby, kdy se děťátko začne posazovat samovolně, a pak už je čas na sporťák. A ten může být klidně používán i dříve, z fyziologického hlediska je pouze důležité, aby ještě samostatně nesedící děťátko v něm leželo. Jinak ani sporťákem nic člověk nepokazí - více poškodí podloženým nesedící děťátkem, a to i v korbě.

Přikládám ještě můj článek o výběru hluboké korbičky, pro ty, co by o tom chtěli přečíst něco více: https://www.modrykonik.cz/blog/kocarkopedie/article/hluboka-korbicka-jak-ji-vybrat-zgeh5e/

Přeju to najpohodlnější kočárkování,

Eli z Modrého Koníka.