Který kočárek je vhodný od narození až do konce kočárkování?

Zodpovězené
24. lis 2022

Ahoj,

uvítám Tvou pomoc s výběrem kočárku. Mám zájem o kočárek, který lze snadno složit jednou rukou, lze jej používat od narození a můžu ho později změnit na sportovní.

Chci pro dítě koupit jen jeden kočárek během jeho života. Pohybovat se budu většinou ve městě a do lesa budeme používat nosítko. Bylo by dobré, kdyby kočárek zvládl i nerovnější terén, když bude dítě už starší. Můj rozpočet je do 12 500 Kč.

Existuje takový kočárek?

Děkuji

Ahoj,

rozumím Tvému záměru a plánu koupit jen jeden kočárek, který budeš mít od novorozence až po konec kočárkovacího období. Osobně mám na toto téma rozepsaný článek, který doufám, že bude brzy zveřejněn v Kočárkopedii.

Plán a záměr jsou fajn. Ověřená realita maminek je však jiná: jeden kočárek nestačí. Potřeba rodičů i dětí se s věkem mění a vyvíjejí. Rodiče hledají po čase něco lehčího a skladnějšího, ale zároveň stále dostatečně pohodlné pro dítě. První kočárek je vždy hluboký. Případně se rodiče rovnou rozhodnou pro koupi dvojkombinace či trojkombinace. Takové typy kočárků jsou však většinou těží a hlavně mají po složení větší rozměry. Proto je maminky kolem 1,5 až 2 let vyměňují za tzv. pokračovací (sportovní) kočárek typu cestovní, terénní nebo určený do města, na vesnici a zároveň na výlety.

Prohlédni si naše MK videa a přečti si články, které podrobněji v obsahu rozebírají, jak vybrat kočárek, dvojkombi a pod.

Neuvádíš, jestli upřednostňuješ korýtkový typ sportovního sedadla, nebo s rovným lehem.

  • Korýtkové sedadlo: Nožky dítěte jsou „trošku vypodloženy”. Korýtko se jinak nazývá také ergonomickým sezením a pro děti s vrozeným refluxem Ti jej může doporučit pediatr. Korýtko připomíná leh v autosedačce (vajíčku). Problémem může být, pokud dítě raději spí na bříšku. Tehdy by se mu nemuselo líbit.
  • Rovný leh: Zádová opěrka spolu s opěrkou nohou vytvoří vodorovnou plochu, která připomíná leh podobný tomu v hluboké korbě. Většina výrobců označuje takovou vodorovnou polohu jako úplný leh (více než 150 stupňů).

Neuvádíš Tvou výšku. To je velmi důležité kritérium.

Kočárek pro vyšší rodiče, který v poradně často doporučuji je Kinderkraft Nea. Napsala jsem o něm také podrobnější článek . Je vhodný do města, ale i na vesnici.

Kočárek, který je vhodný pro nižší rodiče a zároveň pro výškově rozdílné rodiče, je mnou často doporučovaný Zopa Quest. Je podobně jako Nea vhodný do města, ale i na vesnici.

Držím Ti palce. Kdybys měla jakoukoliv další otázku, tak mi neváhej znovu napsat (s připomenutím se) do poradny. A nezapomeň odebírat kočárkovou poradnu, kočárkopedii nebo lulu_originally. Nepřijdeš tak o žádné novinky a inspirace ze světa kočárků.

Přeji Ti krásný den a příjemné kočárkování!
Vaše Ľudka
Kočárková poradkyně Modrého koníka