1. screening a odběr choriových klků. Chodí se i na odběr plodové vody?

Zodpovězené
7. zář 2021

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli se chodí na odběr plodové vody, i když už jsem měla po 1. screeningu odběr choriových klků. Vyšla jsem v šedé zóně.

Děkuji

Dobrý den,

odběr choriových klků a odběr plodové vody jsou oba výkony, které slouží ke kontrole chromozomální výbavy plodu. Liší se pouze tím, že při odběru choriových klků se vyšetřuje materiál z placenty a při odběru plodové vody buňky plodu, které jsou v plodové vodě přítomny. A jak plod, tak placenta pochází ze stejné zárodečné buňky a mají tedy v naprosté většině případů stejnou chromozomální výbavu. Tedy, na odběr plodové vody se standardně po odběru choriových klků nechodí.

Pouze ve velmi výjimečných případech, a to v situaci, kdy z odběru choriových klků vyjde tzv. mozaika (přítomnost dvou (nebo více) buněčných linií s různou chromozomální výbavou) a je nutné zkontrolovat buňky pocházející přímo od plodu.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz