9. chromozom. Existuje jiná neplacená možnost na zjištění vady kromě odběru plodové vody?

Zodpovězené
20. pro 2022

Dobrý den,

manžel má poškozený 9. chromozom, u syna jsme byli na amnio a syn má stejné poškození, které ho ale na životě neohrožuje.

Teď čekáme druhé dítě a chystáme se opět ke genetičce, ale ráda bych se předem zeptala, jestli existuje nějaká jiná neplacená možnost na zjištění vady kromě odběru plodové vody.

Děkuji

Dobrý den,

určitě to podrobně proberte při genetické konzultaci. Nicméně, obvykle neinvazivní testy neumožňují hodnotit s větší mírou jistoty chromozom 9. Pro jednoznačné posouzení je nutný odběr plodové vody nebo choriových klků.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz