Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, při jakém vypočítaném riziku preeklampsie se nasazuje Anopyrin.
Během prvního screeningu mi byl naměřen vyšší tlak (mám syndrom bílého pláště). Lékař rovnou mluvil o Anopyrinu, který však po zadání všech parametrů do softwaru nebyl doporučen. Riziko vyšlo 1:176 a odešla jsem bez léčby. Dnes jsem byla v poradně a jiný lékař by mi jej naopak nasadil.
Samozřejmě bych byla raději, pokud bych se obešla bez medikace.
Existují nějaké další možnosti, jak vyhodnotit, zda se mě riziko týká nebo netýká (respektive se zvyšuje)?
Například je možné nechat si opakovaně změřit sFlt-1 a PlGF?
Dá se preeklampsii a růstové restrikci předejít jinou cestou?
Děkuji
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Nejobvyklejší hranice, od které se nasazuje Anopyrin 100 mg v rámci prevence preeklampsie, je 1:150. Tedy byla jste kousek za touto hranicí.
Nicméně, protože Anopyrin 100 mg nemá nežádoucí účinky a jeho benefit je jednoznačný, já osobně doporučuji jeho užívání zvážit i při "hraničních" rizicích 1:150 - 1:200.
Měřit sFlt/PlGF samozřejmě lze, nicméně ve většině případů je dostatečné primárně v poradnách sledovat krevní tlak a kontrolovat moč na přítomnost bílkoviny. Kromě toho se toto týká již zachycení nastupující preeklampsie, naproti tomu aspirin má význam preventivní a při řádném užívání dokáže vzniku preeklampsie zabránit nebo její nástup oddálit.
Jinou prevenci preeklampsie kromě Anopyrinu k dispozici nemáme, u růstové restrikce nemáme k dispozici žádnou farmakologickou prevenci. Podle nových poznatků se zdá, že zdravý životní styl (konkrétně dostatek pohybu, tzv. středomořská dieta a některé meditační techniky) dokáží příznivě působit a snižovat riziko preeklampsie i růstové restrikce.
Přeji Vám hezký den,
MUDr. Martin Hynek
gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz