Covid a horečka v 5. tt. Je možné, aby taková horečka případně samotný Covid nebo Paralen způsobili poškození miminka?

Zodpovězené
24. dub 2023

Dobrý den,

moc bych chtěla poprosit o Váš názor. Jsem v 5. tt a bohužel si procházím současně Covidem. Nevyhla se mi ani horečka (něco málo přes 38), kterou jsem hned srážela Paralenem a trvala tedy poměrně krátce.

Prosím, je možné, aby taková horečka případně samotný Covid nebo Paralen způsobili poškození miminka?

Je možné v průběhu těhotenství zjistit, jestli horečka, Covid nebo Paralen, zanechali nějaké následky?

Nebo když budou výsledky Prenascanu a obou screeningů v pořádku, je šance, že miminko to všechno bez jakýchkoli následků ustálo, jako kdyby k tomu nedošlo?

Mám velký strach o miminko, a tak Vám budu moc vděčná.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Paralen lze v graviditě používat bez zásadních omezení, patří mezi bezpečné léky.

O Covidu není známo, že by způsobovat konkrétní vývojové vady. Horečky v prvním trimestru (a především v citlivé periodě mezi 5.-8. týdnem mohou problémy způsobit, ale obvykle pokud jsou výrazně nad 38°C a trvají dlouhou dobu. Takže se doporučuje horečky srážet např. Paralenem. A pokud už horečky způsobí problém, bývá to "všechno nebo nic". Tj. buď je to zcela bez následků nebo těhotenství ve vývoji nepokračuje a skončí potratem.

Pokud budete mít výsledky obou screeningů v pořádku, včetně kontroly srdce ve 20. týdnu a dokonce absolvujete Prenascan, dá se opravdu říci, že další prognóza pro těhotenství je podobná, jako kdyby jste nic neprodělala.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz