Je možné být na pozitivním ovulačním testu těhotná i přesto, že na těhotenském testu je negativní výsledek?

Zodpovězené
26. říj 2023

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat...Je možné být na pozitivním ovulačním testu těhotná i přesto, že na těhotenském testu je negativní výsledek?

Je třeba možné, že se neukazuje, že by mohlo být málo týdnů?

A u svého pana doktora jsem byla, a přesto, že sám viděl lékařskou zprávu z pohotovostí, ho to vůbec nezajímalo a ani mi nevysvětlil, co to je ten srpek, a další lékařské postupy neudělal. Řekl mi jen, že na ultrazvuku nevidí, že bych byla těhotná, že tam vidí menstruaci, že jsem nekrvácela a ani mi nechtěl vzít krev, aby poznal, jestli jsem těhotná nebo ne. Nelíbilo se mu, že ho otravuji.

Chtěla bych znát Váš názor na moji situaci a chtěla bych se Vás zeptat, co bych měla dělat, když mám volnou tekutinou?

A ani nevím, co to vlastně znamená, jestli je to vážné a nebo ne.

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za dotaz, ale úplně se neorientuji v tom, co se ptáte.

Ovulační test je určený ke detekci ovulace, ale může být falešně pozitivní v těhotenství, protože hormon, který detekuje ovulační test, se velmi podobá těhotenskému hormonu a test to nedokáže spolehlivě odlišit.

Těhotenský test může být falešně negativní v samém počátku gravidity, kdy ještě není dostatečné množství těhotenského hormonu v krvi a tedy i v moči.

Přítomnost volné tekutiny za dělohou samo o sobě nemusí značit žádnou patologii, ale vždy záleží na dalších faktorem (množství volné tekutiny, obtíže, objektivní nález, fáze cyklu, anamnéza, atd.) K tomu se jednoduše vyjádřit nedokáži.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz