Jedna končetina kratší. Jak velký je to problém? Může se to ještě zhoršit?

Zodpovězené
5. čer 2022

Dobrý den,

dnes jsme byli na ultrazvuku ve 22. tt a doktor nám řekl, že má malý jednu nohu kratší. Podle měření má kosti pravé nohy od kolene dolu kratší než u nohy levé. Jednalo se asi o 10 mm.

Dokážete mi prosím říct, jak velký je to problém?

Mluvil o asi 30 %. Je možné, že se končetiny ještě upraví?

Nemůžu nikde dohledat, jak dlouhé kosti by v tuto chvíli měly být a jaký je tedy poměr...

Jak moc se problém ještě muže zhoršit?

Je něco, co já mohu udělat, nebo jde čistě o vývojový problém?

Říkali, že jinak je miminko úplně v pořádku a na žádné jiné vady nic nenaznačuje.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Délka kostí lýtka je v 22. týdnu okolo 33-34 mm. Příčin, proč jsou na jedné straně kosti kratší, může být celá řada. Omlouvám se, ale jednoduše takto na dálku odpovědět nelze. Jak bude vypadat další vývoj úplně odhadnout bohužel nejde.

Určitě bych Vám doporučil probrat nález s genetikem a popřípadně lze někdy i vše zkonzultovat už v těhotenství s dětským ortopedem. Důležité je i další sledování růstu na ultrazvuku.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz