Malá hodnota AC, kontrola až za 4 týdny. Je tento postup správný?

Zodpovězené
14. čer 2022

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně výsledků dnešního měření v těhotenství v 31+0. Z výsledků je patrné, že miminko má téměř o 3 týdny menší obvod břicha, konkrétní hodnoty ve 31+0 jsou: BIP 79, AČ 247, FI 62.

Placentu pan doktor okomentoval, že v pořádku. Více hodnot v průkazce nenajdu. Pan doktor vypadal nejdřív trochu znepokojeně, nakonec to ale pouze zapsal, řekl, že asi bude dítě menší a objednal mě na kontrolu za 4 týdny. Chtěla bych se zeptat na Váš názor.

Je to správný postup?

Při hledání na internetu jsem četla, že v případě, kdy je pouze hodnota u bříška výrazně nižší, a ostatní hodnoty v normě (u mě např. FI naopak ještě vyšší než má být), byly ženy posílány na další vyšetření, průtoky apod., nebo byly objednány aspoň za dva týdny na kontrolu.

Nemůže 4týdenní čekání miminko ohrozit, kdyby bylo něco špatně s placentou nebo s průtoky?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Hodnota AC 247 mm v 31+0 odpovídá cca 10. percentilu. Je tedy ještě v mezích / na dolní hranici normy. Podstatná je ale také celková váha plodu, množství plodové vody, vzhled placenty.

Ano, často bývá součástí ultrazvuku v 30. týdnu i měření průtoku v pupečníkové tepně, nicméně, toto není součástí doporučeného postupu pro ultrazvuk v 30. - 33. týdnu v graviditě a je tedy děláno "nad rámec" běžného sledování. Buďto můžete tedy vyčkat kontroly u Vašeho gynekologa, nebo se pro Váš klid objednat sama někam do screeningového centra či centra fetální medicíny ke kontrole vč. kontroly průtoku v pupečníku.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz