Malý váček a málo plodové vody v 7. tt. Jaká je šance, že se váček začne zvětšovat a plnit vodou? Je to častý nález?

Zodpovězené
12. bře 2022

Dobrý den,

měla bych otázku k velikosti váčku v prvním trimestru. Včera jsem byla na ultrazvuku, jelikož jsem před pár dny začala špinit a později i krvácet (jasně červená barva). Plod na ultrazvuku odpovídal velikosti zhruba 6 + 4, srdíčko mu bilo. Plodový váček byl ale těsně kolem něj, ne jako na ilustrativních fotkách na internetu, kdy bývá zhruba dvojnásobný k velikosti plodu. Byl v podstatě těsně kolem něj. Doktor říkal, že se musí začít zvětšovat a tím i množství plodové vody, jinak nemá šanci na vývoj. Hematom v děloze neviděl, tudíž příčina krvácení teď není známá. Dostala jsem Ascorutin a Utrogestan, sama jsem si dokoupila ještě magnesium. Slabší krvácení i slabší menstruační bolest i dnes přetrvává.

Chci se zeptat, jaká je šance, že se i váček začne zvětšovat a plnit vodou. A je toto častý nález?

Jen chci upřesnit, že jde o třetí těhotenství, přirozené početí, a předchozí dvě těhotenství byla bez potíží a bez krvácení.

Děkuji předem mnohokrát.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Variabilita normálního průběhu je v počátku těhotenství velmi široká. Někdy vše probíhá naprosto ukázkově a "podle tabulek" a stejně těhotenství skončí nezdarem, jindy se průběh velmi odchyluje od toho, co považujeme za "normu" a vše dopadne dobře. Určitě je u Vás podstatné, že plod roste dobře a srdce bije. Jediné, co lze, je vyčkat dalších kontrol a věřit, že to bude v pořádku. Vyčíslit nějaké šance v procentech nejde, ale šance je de facto vždy!

Držím palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz