NIPT (Harmony, PrenatalSafe) a screening v 1. trimestru. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
4. lis 2020

Dobrý den, pane doktore,

jsem na začátku těhotenství a uvažuji o absolvování neinvazivního prenatálního testu, jen jako laik nevím, který by byl vhodnější. Ráda bych ho absolvovala, protože se velmi bojím případného odběru plodové vody. Dále je mi 36 let a z toho důvodu bych test také ráda absolvovala.

Který z testů by byl vhodnější, Harmony nebo PrenatalSafe?

A případně, kde nejblíže k místu bydliště ho můžu absolvovat (jsem z Pelhřimova)?

A dále jsem viděla na stránkách Sanusu v Jihlavě, že nabízíte prvotrimestrální screening (ultrazvuk a odběry krve). Je možné se k Vám na prvotrimestrální screening objednat?

Děkuji moc.

Hezký den.

Lucie

Moc zdravím a děkuji za Váš dotaz.

Určitě doporučuji nejprve absolvovat prvotrimestrální screening a až podle výsledku zvážit další postup. Může se stát, že výsledky ukáží, že NIPT test není úplně vhodná volba a je na místě invazivní vyšetření (odběr choriových klků, odběr plodové vody). V Sanusu nepracuji, ale na screening se tam objednat určitě lze, kontakty nejdete na jejich webových stránkách.

Který z testů je nejvhodnější či nejlepší, říci nelze. Všechny testy jsou založené na stejném principu (na tom, že z placenty se do Vašeho krevního oběhu uvolňují fragmenty volné DNA), jsou podobně výtěžné a jsou to stále jen screeningové testy. Liší se nabídkou toho, co všechno dokáží vyšetřit. Ale jejich největší přínos je především pro Downův, Edwardsův a Patauův syndrom a tyto hodnotí všechny u nás dostupné NIPT testy.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz