Placenta překrývá hrdlo, špinění. Jaká jsou rizika, když se placenta nevytáhne?

Zodpovězené
9. zář 2022

Zdravím,

jsem 14. tt, byla jsem hospitalizována, protože jsem začala strašně krvácet. V propouštěcí zprávě stojí "středně silně". Dr. nasadila Ascorutin. Dostala jsem tři kapačky po nichž krvácení ustalo. Poté nasadila Ascorutin ve formě tablet 2-2-2 a Utrogestan 1-0-1, nicméně jsem dál špinila.
Doporučen klidový režim, že se stát může cokoliv.

Po KO u své lékařky, že až doberu léky, další nejsou potřeba. Brala jsem je týden od propuštění. Říkala, že špinit budu, dokud se placenta nevytáhne, což by mělo být do 20. tt. Další kontrola v 19. tt. Miminko prospívá a odpovídá týdnům.

Byla správná volba vysadit léky?

Jaká jsou rizika toho, když se placenta nevytáhne?

Žádné bolesti nemám, ani předtím jsem neměla.

Ještě dodám, že na screeningu viděla lékařka mini hematomy pod placentou, ale do zprávy to nenapsala. V nemocnici doktorka nic neviděla, ani při příjmu ani při propuštění. Při krvácení to byla jen krev.

Mockrát děkuju.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Krvácení a špinění v počátku těhotenství je poměrně časté (až v 30 %). Častější bývá v případě, že je placenta nízko, tj. poblíž nebo i přes porodní cesty. Postupným růstem dělohy se v naprosté většině případů placenta "vytáhne" výše a dále od porodních cest. Pokud by k tomu nedošlo ani koncem těhotenství, je nutný porod císařským řezem.

Hematomy různého rozsahu na ultrazvuku bývají vidět a buďto poté dochází k jejich postupnému vstřebávání nebo se ztratí rychleji, pokud se vyprázdní během krvácení. Co se týče léků, v některých případech se nechávají déle, v jiných jen po dobu krvácení, záleží na konkrétních souvislostech, ale jejich význam je pouze podpůrný. Hlavní je, že na ultrazvuku je vidět, že miminko prospívá a roste. V naprosté většině případů vše dopadá dobře.

Držím palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz