Pozitivní IUGR. Co to prosím znamená?

Zodpovězené
28. lis 2023

Zdravím,

po screeningu z prvního trimestru mám pozitivní IUGR. Jsem 13+5. Upravené riziko 1:10.

Co to prosím znamená?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Znamená to, že máte na základě výsledků prvního screeningu vyšší riziko (cca 10%) růstové restrikce, tedy stav, kdy může docházet ke "slábnutí" placenty a zpomalování růstu plodu. Obvykle se toto děje až ve třetím trimestru. Vyplývá z toho tedy častější sledování růstu plodu během těhotenství.

Určitě nevynechejte standardní ultrazvukové screeningy v 30. a 36. týdnu, které mají právě sloužit k zachycení plodů s růstovou restrikcí, popř. dle potřeby se doplňují další ultrazvuková vyšetření ke kontrole růstu. Nicméně, vězte, že pozitivní IUGR v prvním trimestru neznamená nutně, že k tomu musí dojít, je jen zvýšená pravděpodobnost. Ultrazvuková vyšetření dokáží tento problém včas zachytit a včas řešit.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz