Pozitivní screening na Downův syndrom v 16. týdnu

kopalka91
26. led 2016

Ahoj holky, prosím prosím o radu.Včera mi volala moje paní doktorka že mi vyšel z krve pozitivní test na Downůw syndrom 😒 to znamená že jsem objednaná do Ústí na nějaké dva ultrazvuky a pak možná odběr plodové vody! jsem z toho celá zoufalá ale zase u nás v rodně nikdo tuhle vadu nemá a s manželem jsme oba zdraví a je mi 24 let. prosím měl někdo podobnou zkušenost? mám se bát..v papírech mi vyšlo tyto hodnoty: Důvod: zvýšené riziko M.Down
riziko M.Down: 1 z 200 v termínu
riziko NTD: 1 z 12 000
poznámka: výsledné riziko m.down je vyší než riziko pouze vzhledem k věku matky 1z 1400
moc děkuji za vaše odpovědi

babanci
26. led 2016

Moje dcera měla to samé. Zaplatila si Prenascan a děťátko je zdravé. Vůbec se neděs, vychází to falešně pozitivní. Velmi často.

kopalka91
autor
26. led 2016

děkuju moc všude čtu at se neděsím , snažím se být v klidu a nemyslet na to 😖

evkadol
26. led 2016

Taky jsem v prvním těhotenství měla tripletesty pozitivní. A dcera je zdravá. U druhýho už mi tyhle testy nedělali. Přestávají se dělat právě proto, že vycházejí často falešně pozitivně. Přesnější je ten screening ve 13. týdnu. Na něm jsi byla?

elen222
26. led 2016

měla jsem to u obou dětí, nechala jsem se strašně vystresovat, dokonce dvakrát. Nakonec jsem šla u obou na plodovku a vše u obou v pořádku. Nenech se tím stresovat, já jsem si pak strašně nadávala, že jsem mohla z té hrůzy i potratit. Takže se snaž tomu nevěřit a počkej jak vyjdou další testy, držím pěsti, určitě bude vše v pořádku!!!

kopalka91
autor
26. led 2016

právě že nebyla.docela lituju ted nevím na čem jsem.Četla jsem že ty testy ve 13 týdnu jsou mnohem pravdivější než ty co se dělají v tom 16 tém

kopalka91
autor
26. led 2016

Děkuju moc hrozně mě to uklidnuje když si to tady čtu. Včera jsem sice probrečela celý den byl to hrozný šok ale už na to tolik nemyslím ale musím si počkat ještě do 4. února a budu moudřejší.Moc se modlím aby bylo vše v pořádku

solinka1974
26. led 2016

Ahoj. Mne to vyslo jeste hur. 1:30 :( Coz jsou 3%. Prenascan neni 100% (jen 97%), takze by vysledek byl stejne s 3% rizikem. Nikdo z me rodiny ani z manzelovy Downa nemel. Sla jsem na amnio, proste jsme chteli mit jistotu, ze nespadneme do tech 3 procent. Falesna potitivita je jedna vec, to se hezky rika, ale kdyz pak pred sebou mate ten papir, cervicek hloda. Z DNA je vysledek pry 100%. Sla jsem. A cekame zdravyho chlapecka. Jinak -Sousedka mela NT screening v pohode, tripple test vychazel hur. Nikam nesla. A bohuzel maji postizene dite ;( Obdivuju vsechny, ktere to davaji a zvladaji, my s manzelem bychom to proste nedali.

Preju, at to dopadne dobre.

zuza01
26. led 2016

Mně u tripple testu vyšlo riziko 1:2 na rozštěp, všichni na mě v Gennetu koukali jak na nejvetšího chudáka. Podle dr. výsledek tak na to, aby dítě mělo mozek mimo hlavu atd... Dítě je zdravé, ten test už bych nikdy nepodstoupila.

nupta
26. led 2016

Ahoj, o tomhle testu mi říkala gynekoložka, že má vysokou falešnou pozitivitu. Spolužačce také vyšel pozitivní test na downa a má zdravé děťátko. Navíc i z těchto výsledků máš pořád mnohem větší šanci porodit zdravé miminko než s downem. Nevěš hlavu, po ultrazvuku budeš vědět víc.

solinka1974
26. led 2016

Jeste jsem chtela dodat, ze uz z toho podrobnyho ultrazvuku pred odberem plodove vody ti Mudr rekne, jestli se mu zda ci nezda to ci ono... takze i tam se muzes na pisledni chvili rozhodnout, zda to amnio das nebo ne. Nikdo te nutit nebude.

kopalka91
autor
26. led 2016

jo to mě paní doktorka řekla do telefonu že udělají 2 ultrazvuky a podle toho jak to dopadne pak odběr plodové vody. pro svojí jistotu bych to podstoupila ale taky tady čtu že ten odběr neni nic dobrého pro dítě 😒

kackaaaa
26. led 2016

Taky jsem to tak měla. U prvního mi špatně propočítali termín porudu, tak jsem 2 týdny přenášela a pak vyvolaný porod a dcera byl 3kg. Druhé dítko - to samé, špatně propočtený TP a vycházely špatně výsledky. Hrozně mě vyděsili, tak jsem šla na odběr plodové vody a vše bylo ok. Kamarádce vyšly testy taky špatně kvůli vysokému věku - a to výslovně doktorce říkala, žesi tyto testy nepřeje Nakonec se narodilo zdravé mimi. Tak se snaž moc nestresovat. Vím, že se lehce řekne - taky jsem si tím prošla a člověk na to pořád myslí - co by, kdyby... dopadne to dobře 🙂

riga
26. led 2016

@kopalka91 test není pozitivní na Downův syndrom. Je to jen pravděpodobnost postižení tvého dítěte tímto syndromem. Prakticky to je šance s jakou by jsi vytáhla z pytle jedinou červenou kuličku mezi 200 bílými - takhle už to nezní tak hrozivě. 🙂

Hodně štěstí!

P.S.: Té poznámce nerozumím.

elen222
26. led 2016

@kopalka91 u té plodovky je prý 1% možnost potratu. Já jsem to ale i tak podstoupila, protože mi můj gynekolog říkal, že je to čistě na mě, ale že nezná nikoho, kdo by po odběru plodovky potratil a já jsem to brala z té strany, že jsem také chtěla mít jistotu, že děti nebudou postižené. Také obdivuju všechny, kdo se rozhodnou pro to, postižené dítě porodit a starat se o něj, ale já bych to psychicky nezvládala. Po odběru mě manžel odvezl domů a do večera jsem raději ležela, abych nezavdala nějakou příčinu k možnému potratu. Ale za tu jistotu, že to Down nebude, mi to stálo

kopalka91
autor
26. led 2016

tak ted už jsem mnohem mnohem klidnější 🙂 tu poznámku mám uvedenou do doktora proto jsem jí sem vložila jelikož jí také nerozumím 🙂

mandala
26. led 2016

@kopalka91 Měla jsem taky tak, doma roční dítě, právě jsme chystali oslavu narozenin a do toho jsem se dozvěděla toto. ☹ Ultrazvuk dopadl samozřejmě dobře, na plodovku bych teda nešla. Takže ještě vyčkej, hodně často jsou výsledky z krve falešné. Přeji hodně štěstí 😉

elen222
26. led 2016

@kopalka91 zrovna před chvílí jsem náhodou měla v ruce papír z odběru plodovky, berou čirou tekutinu z plodové vody, ty se na to díváš na ultrazvuku na monitoru nad tebou a vidíš, že jsou dostatečně daleko od miminka a pupečníku, aby mu neublížili. A bolesti se taky bát nemusíš, je to jako odběr krve, který dělají v těhotenství každou chvíli 😉

solinka1974
26. led 2016

Poznamka znamena, ze vzhledem jen k tvemu veku je riziko 1400. Ale z krve ti to vyslo horsi 1:200. Ja to mela vzhledem k veku 1:70 (je mi 40 uz). Ale z krve mi to vyslo taky horsi 1:30.

craki
26. led 2016

Triple testu se neboj, vychází strasne často falesne pozitivní, snad ve 40procentech.... To už si můžeš skoro hodit korunou jak to vyjde ;)

riga
26. led 2016

@elen222 To je pravda, ale v tomhle případě je riziko potratu po amniocentéze 2x vyšší než pravděpodobnost postiženého dítěte.

Poradila bych se v nějakém centru genetiky.

riga
26. led 2016

@solinka1974 jak to dopadlo?

verena
26. led 2016

No pokud je nebezpeci plodovky 1:100 a downa 1:200, tak mi připadá ta plodovka jako větší nebezpečí. Ta poznámka se tam píše vždy, čím vyšší věk, tím zhoršují prognózu na downa. Myslim, ze mají špatně jazykově, ale kdybys byla ještě mladší, tak se stejnými vysledky krve by byla pravděpodobnost pouze 1:1400.

elen222
26. led 2016

@riga máš pravdu, sděluji jen své zkušenosti 😉

solinka1974
26. led 2016

Byla jsem na odberu zacatkem prosince. Nejdriv ti udelaji ultrazvuk (zameruji se na srdce, rozmery hlavy, briska, kosti, vnitrni organy atd. Kdyz chces, mrknou i na pohlavi...

Pokud odsouhlasis plodovku, z ultrazvuku te vezmou na salek, polejou ti bricho desinfekci, pred tim ti doktorka ultrazvukovou sondou jezdi po brise a stoucha ti jemne do bricha prstem (simuluje polohu vpichu), aby se ujistila, ze tam, kam bude pichat je jen voda a ne mimino. Pak te pichnou a naberou 1 desetinu objemu plodove vody. Je ji tam cca 2 deci. Voda se behem 2-3 hodin sama doplni. Po odberu zkontroluji znovu vse ultrazvukem a je to. Cele to netrva ani 5 minut. Pak brali krev v jine ordinaci mne i manzelovi, aby vedeli v pripade vrozene vady, z ktere strany pribuzenstva to je. Vyzpovidaji te taky na ruzne nemoci pribuznych a duvody umrti (chteli to az do prarodicu). Byla jsem na odberu ve ctvrtek a v pondeli uz volali vysledky. Podrobnou zpravu jsem dostala po dalsich 4 tydnech, kdy jsem tam jela na kontrolni ultrazvuk.

solinka1974
26. led 2016

@riga uz jsem psala. Cekame zdraveho chlapecka

solinka1974
26. led 2016

@verena jazykove to maji dobre. Riziko na Downa (z krve) vyslo proste vetsi nez riziko vypocitane tabulkove podle stari plodu a matky).

riga
26. led 2016

@solinka1974 přehlédla jsem to.

To je dobře. 🙂

serrena
26. led 2016

@kopalka91 podle výsledků, co jsi psala, máš i tak riziko Downova syndromu nízké. A jak říkají holky, z krve to opravdu často vychází falešně pozitivně. Vím o holkách, co měly riziko 1:3 a po plodovce se ukázalo mimi zdravé. Ale i tak chápu, že je to hrozný šok a bojíš se. Zažila jsem něco podobného- miminku našli omfalokélu (kýlka, střeva mimo dutinu břišní) ve 12tt a s tím je riziko přidružené vývojové vady včetně DS 50%. Týden do dalšího vyšetření byl hrozný, naštěstí kromě toho je miminko dle dalších vyšetření zdravé. Přeji pevné nervy a ať sem brzy napíšeš dobré zprávy.

solinka1974
26. led 2016

A to je prave to blby, ta pravdepodobnost :( Kdekdo si rekne, pravdepodobnost mala, testy zavadejici. Nikam nejdu. Ve vetsine pripadu to dopadne ok. Ale kdyz zrovna spadnete do tech x procent, chteli jste zdrave mimi (jako kazdy, samozrejme), a ono se narodi postizene? Smula? Vycitky? Mne treba stresovalo nejen to, ze kdyz nikam nepujdu, budu dalsich 5 mesicu zit v nemensim stresu z cekani na porod, jestli to mimi je fakt ok, jako to, ze kdyby amnio ukazalo, ze neni, budu to mimi muset porodit (a ono neprezije). Ze odejdu do porodnice a nic si domu neprineseme :( Je to proste patova situace :(

libara
26. led 2016

Držím palce, má kamarádka dostala tu samou zprávu a po odběru plodovky se zjistilo, že je vše v pořádku. Hormony dokážou spoustu věci 😎 .
Já sama jsem na plodovce byla, i když všechna předchozí vyšetření dopadla dobře. Bylo mi 38 let a čekala jsem 3 dítě....neplánovaně. Vzhledem k tomu, že oba kluci jsou zdraví, chtěla jsem mít jistotu. Odběr plodovky nic není. Všechno dopadlo tak jak mělo a my máme doma 20 měsíční princeznu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru