Pozitivní test, krvácení, na ultrazvuku za dělohou srpeček VT 5*12 mm. Co to znamená?

Zodpovězené
3. říj 2023

Dobrý den,

byla jsem nedávno na pohotovosti - k večeru jsem krvácela a měla bolesti. Řekla jsem panu doktorovi, že jsem si dělala těhotenský test a vyšel mi pozitivní. Pan doktor na ultrazvuku neviděl, že bych byla těhotná. Řekl mi jen, že pokud budu hodně krvácet a mít velké bolesti, že mám okamžitě přijít. Do zprávy mi napsal "za dělohou srpeček VT 5*12 mm".

Mohu se Vás zeptat, co to znamená?

Dneska jsem si dělala znovu těhotenský test a vyšel mi pozitivní. Myslím si, jestli třeba se nejedná o mimoděložního těhotenství.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Srpeček VT 5x12 mm znamená, že za dělohou je trochu volné tekutiny. Toto množství je zcela zanedbatelné.

Dokud není při pozitivním těhotenském testu na ultrazvuku vidět jasné nitroděložní těhotenství, je nutné vždy myslet na možnost mimoděložního těhotenství. Ale to, že není v děloze nic vidět, může být dáno i tím, že se jedná o velmi časné nitroděložní těhotenství. Určitě je potřeba znovu zopakovat ultrazvuk - to předpokládám jste s Vaším gynekologem domluvená. A v případě jakýchkoli obtíží (krvácení, bolesti, apod.) bezodkladně vyhledat lékařskou péči na pohotovosti.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz