Preeklamsie - zvýšené hodnoty ve 14. týdnu. Mám mít obavy? Co můžu udělat, aby bylo vše v pořádku?

Zodpovězené
26. únor 2024

Dobrý den pane doktore,
před 14. týdnem mně vyšly pozitivní výsledky na preeklampsii: Poměr sFLT-1/ PlGF - 93
Vypočítané riziko preeklampsie na základě anamnézy(FMF): Před 37. týdnem těhotenství: ................. 1:14
Vypočítané riziko preeclampsie na základě anamnézy, MAP, UTPI, PlGF(FMF): Před 37. týdnem těhotenství: ................... 1:4

Z výsledků nevím, jak moc je to závažné nebo hraniční.

Jaké mám mít obavy?

Mám předepsán Anopirin a kontrolu v 21. týdnu.

Už pár let mám kolísavý tlak, u lékařů vždy vystřelí vysoko. Mám tlak řešit i s obvodním lékařem, nebo jen na gynekologii si nechat předepsat Anopirin?

Předem děkuji za odpověď, začínám mít obavy :(. Nevím, co vše můžu udělat, aby to bylo OK.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Ano, prvotrimestrální screening Vám ukázal vysoké riziko preeklampsie. To neznamená, že **nyní máte preeklampsii, ale je větší pravděpodobnost, že v pozdějších fázích těhotenství (typicky až ve třetím trimestru).
Na základě výsledků se doporučuje začít s prevencí, což je právě podávání 100mg Anopyrinu už od konce prvního trimestru a toto jednoduché preventivní opatření dokáže až v 90% případnému vzniku preeklampsie zabránit. Kromě toho Vám každou poradnu bude Váš lékař hlídat krevní tlak a moč na přítomnost bílkoviny, aby se případné objevení preeklampsie zachytilo a podle toho začalo adekvátně řešit.

Pokud míváte vyšší tlak (v graviditě je hranice okolo 140/85), ať už při měření doma či u gynekologa, domluvte se primárně na dalším s Vaším ošetřujícím lékařem, někdy řeší situaci sám nebo Vás odešle za praktickým lékařem či internistou.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz