Přesnost ultrazvuku. Jak moc je přesný v určení stáří plodu?

Zodpovězené
26. dub 2022

Dobrý den, pane doktore,

ráda bych se zeptala, jak je přesné určení stáří plodu podle ultrazvuku.

Při prvním screeningu mimčo bylo najednou o týden starší, než na předchozích 3 ultrazvucich (měřeno stejným doktorem). Při první kontrole to vypadalo na početí před 2-3 týdny, s dalšíma dvěma ultrazvuky to +- 1 den souhlasilo. Při prvním screeningu jsem tak měla být 12+1 a najednou to bylo 13+1.

Je možné, aby ten jeden týden nebyl v tak brzkém stádiu znát?

Nebo spíš mimčo porostlo rychleji a vypadá starší?

MS nepravidelná, ovulaci jsem nepostřehla.

Děkuji velmi za odpověď.

Hezký den.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Při určování stáří těhotenství pomocí ultrazvuku jsou ve hře dva faktory. Jednak i přes standardizaci měření je možná odchylka na základě chyby měření jak u jednoho sonografisty, tak i mezi různými sonografisty. A druhým faktorem je, že vždy je určitá variabilita normálního růstu, kdy embryo neroste zcela rovnoměrně, ale v růstových "skocích".
Proto obvykle, pokud se rozdíl mezi stářím podle menstruace a stářím odhadnutým podle ultrazvuku neliší více jak o týden, není nutno upravovat termín porodu. Pokud jsou rozdíly menší, nelze jednoduše říci, zda je miminko větší/menší nebo starší/mladší.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz