Pusa, ruka, noha v prvním trimestru těhotenství. Co může nemoc způsobit plodu?

Zodpovězené
26. črc 2022

Dobrý den,

bohužel jsem od svého syna chytla v sedmém týdnu těhotenství nemoc pusa, ruka, noha. Měla jsem dva dny zvýšenou teplotu 37,5-38, kterou jsem vždy ihned srazila Paralenem. Potom došlo na rukách a nohách k výsevu vyrážky. Jsem teď dost ve stresu, jestli vše bude v pořádku.

Jsou u prodělání této nemoci v prvním trimestru opravdu tak velká rizika např. poškození plodu, jak jsem se dočetla na internetu?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. V naprosté většině případů tato infekce v časném těhotenství rizika nepředstavuje a komplikace jsou velmi vzácné. Spíše než sama infekce by mohly způsobit dlouhodobé vysoké horečky, ale Vy jste je měla krátce, ne přes 38 °C a je dobře, že jste je srážela Paralenem.

Určitě bych Vám doporučil absolvovat prvotrimestrální screening včetně podrobné kontroly morfologie plodu a podrobný ultrazvuk v 20. týdnu včetně kontroly srdce plodu.
Popřípadě pro Váš klid můžete ještě vše zkonzultovat s genetikem.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz