Rozdíly v ultrazvucích. Ve ktere fázi těhotenství je ultrazvuk přesnější, co se početí týče?

Zodpovězené
25. kvě 2022

Dobrý den, pane doktore,

prosím Vás, ve ktere fázi těhotenství je ultrazvuk přesnější, co se početí týče?

První 3 ultrazvuky se cca shodovaly a na velkém screeningu jsem byla najednou z 12. tt na 13. tt.

Je podle Vás pravděpodobnější, že když na začátku paní doktorka říkala, že došlo k početí před 2-3 týdny a tomu odpovídaly další dva ultrazvuky v 7. tt a 9. tt, tak je přesnější výpočet dne početí dle tohoto, a nebo pak na tom screeningu, kde bylo mimčo najednou o týden větší?

Datum početí je pro mě bohužel podstatný.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Na den posoudit stáří ultrazvuku odhadnout bohužel nelze. Obvykle během 1. trimestru je přesnost odhadu plus minus cca 5 dní. Je to dáno jednak variabilitou růstu plodů a jednak i nepřesnostmi při měření ze strany sonografisty. Mezi zhruba 7. až 13. týdnem je přesnost podobná, pokud se pokusíte striktně dodržet doporučený postup pro měření. Později již přesnost klesá.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz