Screening - výsledky. Co to může znamenat?

Zodpovězené
15. led 2024

Dobrý den,

screeningy v těhotenství mi vyšly negativně, taky Nifty pro test a morfologický usg. Zajímalo by mě ale, jestli hodnoty fbhcg 5,33 MoM a Papp-a 2,86 MoM neznačí něco špatně, protože jsou takto zvýšeny.

Dočetla jsem se, že je-li i hladina fbhcg vyšší, tak riziko pak vyšší hladina pappa eliminuje. Je to pravda?

Může to znamenat jiné nemoci než trizomie?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Hodnota fbhCG je opravdu vysoká (5,33 MoM značí 5,33 násobek střední očekávané hodnoty). Vždy se ale hodnota posuzuje v kontextu ostatních výsledků screeningu ultrazvuku, apod. A ano, máte pravdu, zatímco vysoké hodnoty fbhCGg riziko pro Downův syndrom zvyšuje, u PAPP-A je tomu naopak a vysoké hodnoty PAPP-A naopak riziko dokáží snížit.

Tady přikládám odkaz na dotaz z minulosti, kde jsou i informace ohledně dalšího významu.
https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna...

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz