Klion D 100 při kojení. Je to správná volba?

Zodpovězené
8. črc 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je v pořádku, že při kojení devíti měsíčniho dítěte užívám vaginálně Klion D 100?

V příbalovém letáku jsem se dočetla, že je do mléka možný přenos karcinogenity z obsažených latek v lécích. Dost mě to vyděsilo. Kojím často, i v noci a nic nezdraveho pro své miminko nechci. Co mám teď dělat?

Paní doktorku jsem na kojeni upozorňovala, tak doufám, že to zohlednila.

Děkuji!

Dobrý den,

nemusíte se obávat. Váš produkt NENÍ karcinogenní (=mohl by způsobovat nádor, třeba jako cigarety), ale je u něho jen upozornění, že se nemá užívat v prvním trimestru těhotenství (to je období tzv. organogeneze a v tomto čase jsme velmi opatrní kvůli vrozeným vadám - takováto varování jsou skoro na všem, protože nelze eticky dělat klinické studie na spoustu léků s cílem zjistit, co plody poškodí a co ne, tak se logicky raději nedává skoro nic).

Pokud byste i tak chtěla "přírodní" variantu léčby a pokud máte vaginální dyskomfort (bez PŘÍMÉHO a JASNÉHO průkazu kvasinek), zkuste GYNIMUN INTIM protect (selektivní přirozené vaginální laktobacily).

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň