Mykóza bez svědění a tvarohovitý výtok. Je to skutečně mykóza nebo je to běžné?

Zodpovězené
14. únor 2019

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda je normální mit tvarohovitý výtok bez svědění? Anebo to může být mykóza? Nicméně žádné svědění nebo bolesti nemám.

Moc vám děkuji.

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku není tak lehká, jak by se mohlo zdát.

Začnu tím, že v některých případech je možné mít "bezpříznakovou" mykózu, ale je to poměrně vzácné.

Na druhou stranu rozhodující příznaky pro stanovení diagnózy mykózy "po telefonu" jsou pálení (vagina, poševní vchod) a svědění, kdežto výtok - zejména bez dalších doprovodných příznaků - bývá na dálku velmi špatným vodítkem pro diagnózu.

Řadě žen se stává, že pokládají variantu/změnu svého výtoku za nemoc (a protože se nejvíc píše/mluví o mykózách, většinou si myslí na mykózu) i bez absence zánětu.

A asi nejčastějším omylem je samodiagnóza MYKÓZY na základě svědění a bělavého/šedavého /zeleného výtoku. Tady se skoro vždycky jedná o přemnožení anaerobních mikrobů (tedy tzv. bakteriální VAGINÓZA), ale ženy si v těchto situacích dennodenně nakupují volně prodejná antimykotika a marně se snaží uspět.

Ale abych Vám poradil něco praktického: na Vašem místě bych teď nedělal nic (maximálně bych si koupil VAGINÁLNÍ laktobacily ve formě zaváděcích kapslí) a situaci dál sledoval. Třeba to přejde a nic dalšího řešit nebudete, třeba se přidají nějaké další příznaky a k diagnóze se nakonec dostanete.

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň