Cysta Bartholiniho žlázy. Je lepší cystu vyndat nebo nechat?

Zodpovězené
23. led 2020

Vážený pane doktore,

chtěla bych Vás moc poprosit o radu ohledně cysty Bartholiniho žlázy.
Ke zvětšení došlo v době těhotenství (cca léto 2018), kdy cysta stále pomalu trochu roste. Nyní má velikost téměř jako pingpongový míček, ale menší. Za celou tu dobu nebolí, jen občas při utření po močení mi jakoby praskne okolí kůže (mám tam trhlinku s troškou krve).

Myslíte, ze je lepší cystu vyndat nebo ji nechat?

Bojím se operace, ale prý, čím je cysta větší nebo když se zanítí, operace je ještě bolestivější.

Sama zmizet nemůže?

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že cysta Bartholiniho žlázy představuje trvalé riziko vzniku akutního zánětu, je její odstranění opravdu ke zvážení. Řešení v klidové fázi je vždy zatíženo menším rizikem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz