Myom a otěhotnění. Je možné, že špinění mohlo přestat z důvodu otěhotnění? Je myom na zadní stěně pro těhotenství nebezpečný?

Zodpovězené
15. únor 2022

Dobrý den,

snažíme se s manželem o 3. dítě. Je mi 39 let a lékař mi po vnitřním utz řekl, že na zadní straně dělohy mám myom (nebo polyp) 25 mm. Netvářil se nadšeně a odeslal mě do Podolí na vyšetření a případně odstranění. Sám řekl, že neví, co to je, ať se na to podívá odborník.

Již delší dobu jsem špinila i mimo cyklus, starší hnědou krvi. Je to asi týden, co jsem po dlouhé době špinit přestala. Čekám na MS, která má přijít za týden.

Je možné, že špinění mohlo přestat z důvodu otěhotnění?

Je myom na zadní stěně pro těhotenství nebezpečný?

Je mi totiž už dost a nechci čekat, až mi myom vyndají, nebo nedej bože poškodí dělohu a již neotěhotním.

Děkuji za Váš názor.

Dobrý den,

k potvrzení Vaší úvahy, zda došlo k ukončení špinění z důvodu otěhotnění - jediná možnost, jak situaci ověřit, je provedení těhotenského testu, nejdříve však v den očekávaného vynechání menses.

Co se týče vztahu rizika lokalizace myomu a jeho vlivu na těhotenství - velmi záleží na přesné lokalizaci a velikosti myomu. Návštěvu v ÚPMD lze jen doporučit. Je možné, že výsledky vyšetření ovlivní Vaše další rozhodování.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz