Nepravidelná menstruace. Mám to nějak řešit nebo je to normální?

Zodpovězené
17. říj 2022

Dobrý den,

je mi přes 30, mám dvě děti počaté po Clostilbegytu. Celý život mám velmi nepravidelou menstruaci - mám ji 2-3x do roka, jiné problémy nemám. Hormonální antikoncepci neberu a ani brát nechci. Když jsem ji brala posledně, tak jsem krvácela celé tři měsíce.

Mám tu nepravidelnost nějak řešit nebo je to normální?

Dá se to vůbec nějak řešit?

Děkuji

Dobrý den,

pokud má žena nepravidelný cyklus (ale cykly nejsou příliš dlouhé, a neobtěžuje-li to), tak není nutné řešit.

Pokud máte menstruaci 2-3x do roka, je k uvážení přídání tzv. gestagenů, aby menstruace přišla alespoň 2-3 měsíce. Důvod je preventivní - nevystavovat sliznici dlouhodobě působení samotných estrogenů.

Doporučuji prodiskutovat se svým gynekologem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz