Otěhotnění ve vyšším věku, zdravotní komplikace. Má cenu zkoušet otěhotnět?

Zodpovězené
8. led 2020

Dobrý den, pane doktore,

prosím o radu. Je mi 38 a ráda bych ještě jedno miminko. Je už pozdě?
MS mám pravidelnou a vše v pořádku. Na kontroly chodím pravidelně, gynekolog proti těhotenství nemá námitky. Mám ale jiné zdravotní komplikace.
Mívám bolesti kolem žaludku a někdy zvýšený TK. Nejčastěji mívám 140/90, 138/85 někdy méně, ale někdy i více, maximum je 160/100 (toto mívám vzácně, ale mívám). U lékaře jsem měla opakovaně 138/93. Nadváhu nemám, nekouřím, nepiju. Dostala jsem žádanku na kardiologii na vyšetření Holtra, kam se chystám.
Co se týká bolestí žaludku, udělal mi lékař nějaké odběry krve a poslal mě na sono břicha a EKG. Vše mám v pořádku. Dál už moje obtíže s břichem pan doktor řešit nechce. Ptala jsem se na žádanku na gastroskopii, s tím, že chci miminko a musím mít jistotu, že jsem zdravá. Žádanku jsem nedostala, že to není třeba. A miminko si prý už pořizovat nemám, že prý je to zbytečný risk, když se necítím dobře.

Jaký je prosím Váš názor? Přiznám se, že mě to nemile překvapilo.

Našla jsem pracoviště, kde gastroenterologie přijímá pacienty i bez žádanky praktika a nechám se tam prostě vyšetřit a požádám i o gastroskopii. Holtra též podstoupím.

Myslíte, že moje zdravotní problémy a věk jsou jasnou kontraindikací k dalšímu těhotenství?

Nechtěla jsem se do toho hrnout bez hlavě a myslela jsem, že nejdřív si u specialistů prokonzultuji své obtíže a pak se pokusím o dítě. Předchozí těhotenství byla bez problémů, ale pravda je, že jsem byla mladší.

Má cenu otěhotnění ještě zkoušet (po návštěvě specialistů) nebo to mám fakt vzdát, jak radí můj praktický lékař?

Děkuji

Dobrý den,

pokud Váš gynekologa uznal, že můžete být těhotná a kolegové specialisté také dokáží stabilizovat Váš stav a vyjádří se kladně k možnému těhotenství, tak je rozhodnutí jedině na Vás.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz